Бізнесмени втрачають власність, кримчани — житло

Кримські чиновники погрожують націоналізувати власність українських бізнесменів, яких змушують перереєструвати компанії та сплачувати податки в скарбницю країни-окупанта.

"Вони взяли курс на витіснення українського бізнесу з Криму", — каже заслужений економіст Криму Андрій Клименко.

Власників компаній примушують реєструватися за законодавством Російської Федерації. Фактично, з моменту реєстрації ви стали власником нової компанії за кордоном. Ви робите це на території України, але є великий ризик, що це буде визнане інвестицією за кордон. А будь яка інвестиція за кордон в Україні вимагає ліцензії,
— розповідає юрист Віталій Пацюк.

В прибережній зоні бізнесмени втрачають готелі, а кримчани — власне житло. На вимогу російського законодавства.

"Все оголосять незаконним та знесуть", — вважає заслужений економіст Криму Андрій Клименко.

Невідома компанія отримала частоти, що раніше належали "МТС-Україна"

Нещодавно кримські клієнти компанії "МТС-Україна" при спробі зателефонувати отримували повідомлення про помилку мережі, або про відсутність підключення. Зрештою, нікому невідома компанія "К-Телеком" отримала частоти, які раніше належали "МТС-Україна" і за декілька днів створила мережу з 1500 базових станцій по всьому півострову.

Від нас вимагали стати на податковий облік на території Криму, чого ми теж зробити не можемо. Ми втратили контроль над своїм обладнанням, над управлінням обладнання в Криму,
— каже начальник відділу зв’язків з громадськістю компанії "МТС-Україна" Вікторія Рубан.

Призупинив обслуговувати кримчан і "Київстар". Група озброєних осіб увійшла в офіс компанії у Сімферополі і в присутності співробітників почала встановлювати свою апаратуру на телекомунікаційне обладнання. Міністр зв'язку окупаційного уряду Криму Дмитро Полонський оголосив, що українські оператори з серпня припинять роботу на півострові.

"Великі російські компанії такі, як "Вимпелком", МТС, "Мегафон", не прийдуть, я думаю, на територію півострову через небажання потрапити під санкції, що вже запроваджені західними країнами. В Криму будемо бачити безліч якихось невеличких локальних компаній нікому невідомих, з невідомими акціонерами", — вважає експерт з телекомунікацій Роман Хіміч.

Всі великі російські компанії — це компанії, які так чи інакше виходять на ринок боргових зобов’язань, це компанії, які виходять з продажем свої акцій на міжнародних ринках,
— зазначив директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Економіка Криму понесла багатомільйонні втрати

Провал туристичного сезону, закриття світових ринків для кримських виноробів, загибель врожаїв через брак води в Північно-Кримському каналі обернулися багатомільйонними втратами для окупованого півострова. Місцеві підприємці мусять закривати бізнес, або перебиратися на материкову Україну.

"Зачиняється бізнес, який обслуговував туристичний потік", — наголосив заслужений економіст Криму Андрій Клименко.

Натомість, в Україні досі збагачуються російські бізнесмени. Понад 27 мільярдів гривень склав у 2012 році річний обіг російської компанії "Мегаполіс-України", яка продає українцям тютюнові вироби. Мільярди гривень виводять з України в Росію власники компаній-операторів державних лотерей.

В Україні існує три державні лотереї. Дві з них належать російським мільйонерам-олігархам. Три мільярди гривень було переведено до кишень мільярдерів,
— повідомила журналіст Телеканалу "Zik" Надія Бурдей.

За роки української незалежності бізнесмени з Росії отримали у власність українські стратегічні підприємства та встановили контроль над цілими галузями. Російський капітал до сьогодні контролює найбільших операторів мобільного зв'язку "Київстар" та МТС, банки, компанії з постачання електроенергії, нафтопереробні заводи в Лисичанську та Одесі, Львівський автобусний завод, "Луганськтепловоз", київський торговельний центр "Оушен плаза", мережі готелів та магазинів.

"Ми закликаємо не купувати російських товарів, не користуватися будь-якими російськими послугами, взагалі не робити чи використовувати будь що, що приносить прибуток або громадянам Росії, або в бюджет Росії. Тому що це означає — фінансувати війну на сході", — каже координатор компанії "Не купуй російське" Катерина Чепура.

Я не хочу, щоб за мої гроші вбивали українців,
— зазначила активіст громадянської ініціативи "И так поймут" Олег Хаврук.

Українці бойкотують російські товари, заправки та банки

Заробляти в Україні російським компаніям стає дедалі важче. Українці бойкотують не лише товари в торговельних мережах, а й російські заправки та банки.

"Існує бойкот російських товарів. І обсяги споживання палива в мережах російських компаній суттєво скоротилися. Причому, скоротилися воно навіть більше, аніж в інших компаніях. І скорочення на 30-40%, зрозуміло, дуже сильно вдарило по доходах, зокрема, і компанії "Лукойл", — розповідає експерт з енергетики Геннадій Рябцев.

Тим часом, український уряд підготував пакет санкцій стосовно Росії щодо ста сімдесяти двох фізичних та шістдесяти п'яти юридичних осіб.

Каральні санкції можуть передбачати конфіскацію активів,
— вважає економіст Ігор Шевляков.

"Український ринок і споживчий для багатьох російських компаній є дуже важливим. Є дуже важливим в тому числі для виробників та продуктів харчування і все, що з цим безпосередньо пов’язане. Якщо ми дійсно вважаємо так би мовити Росію агресором, і говоримо про це політично, тоді ясно, що санкції — вони просто неминучі і нормальна економічна співпраця з агресором в принципі неможлива" — говорить директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

В першу чергу під санкції можуть потрапити державні компанії

В першу чергу під українські санкції можуть потрапити російські компанії з великою часткою державного капіталу. Такими є підприємства, що належать монополістам "Газпрому", "Роснєфті", "Росатому", а також — російські державні банки.

Керівництво Львівщини вже пропонує націоналізувати компанії російського бізнесу на території області. Там підготували перелік 177 підприємств, які належать російським бізнесменам.

В першу чергу ми почнемо з Львівського автобусного заводу,
— каже перший заступник голови Львівської ОДА Йосиф Ситник.

Російські компанії поступово позбуваються українських активів. Так, найбільша страхова компанія Росії "Росгосстрах" оголосила про продаж своєї української "дочки" — компанії "Провідна" групі європейських інвесторів. А нафтовий гігант "Лукойл", чиє пальне купують дедалі менше, домовився про продаж української мережі заправок зареєстрованій в Австрії компанії, що існує менше року.

Торгівельні мережі від російських товарів відмовляються

Торговельні мережі дедалі частіше від російських товарів відмовляються. Тримати на полицях – не вигідно.

"В роздрібних мережах до 40-50% впали продажі російських товарів і цілий ряд торгових марок скоріш за все вийде з українського ринку. Присутність на українському ринку стає нерентабельною, тобто згортаються представництва. І багато хто з роздрібних мереж, з магазинів почали відмовлятися від російської продукції, заміщати її українською або походженням з інших країн", — сказав економіст Ігор Шевляков.