Про це в етері 24 Каналу розповіла народна депутатка, членкиня Комітету ВРУ з питань здоров'я нації Ольга Стефанишина, наголосивши, що дуже давно фінансування таких програм не досягало 100%, але після початку повномасштабної війни й девальвації гривні, виник ще більший дефіцит.

Дивіться також В Україні перевірять аптеки: чи дійсно ліки відпускають фахівці

Звідки планується взяти необхідні кошти

Цей законопроєкт поки що не внесений в порядок денний для голосування наступного тижня, його тільки зареєстрували. Нардепка висловила сподівання, що найближчими тижнями він буде розглянутий в парламенті, бо в середині року є правило переглядати держбюджет на поточний рік.

Ми ведемо перемовини з мінфіном, комітетом з питань бюджету, щоб спільно подумати, звідки ці гроші взяти. Це може бути як резервний фонд, так й інші надходження, зокрема з акцизів на тютюн, який можна підвищити для того, щоб коштів стало більше,
– озвучила Стефанишина.

Якщо знайти кошти вдасться і програма буде стовідсотково профінансована, ліки будуть постачатися поступово. Це пов'язано з тим, що треба буде провести тендери для їх закупівлі, що потребує часу.

Принцип змішаного фінансування для закупівлі ліків

Тим часом Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроєкт, який спрямований на розширення доступу тяжкохворих пацієнтів до інноваційних і дорогих ліків через договори керованого доступу.

ДП "Медичні закупівлі України" можуть купувати ліки для держави за такими договорами. Завдяки цьому діти зі СМА, пацієнти з рідкісними хворобами почали отримувати препарати від держави. Однак така функція доступна лише для держбюджету, а ось лікарні та місцеві бюджети закуповують ці препарати з переплатою.

Ми плануємо цим законом долучити бюджети лікарень та місцеві бюджети до такого механізму. Зараз лікарні не мають права купувати такі препарати за зниженими цінами,
– пояснила Стефанишина.

Цей законопроєкт, як підсумувала нардепка, дасть змогу розширити доступ до таких ліків і залучити кошти регіонів. Тобто, передбачатиметься змішане фінансування: гроші державної казни, місцевих бюджетів і медичних закладів.