“Вони кажуть - “це не спрямовано проти Вас, не хвилюйтесь”. Але це інформація лише від виконавчої влади, законодавці у деяких країнах кажуть відкрито - "це направлено проти Вас". Коли ми просимо їх про гарантії, вони нам їх не дають”, - каже Президент Росії Дмитро Медведєв.

Серед озвучених кроків Росії - посилення оборони стратегічних ядерних об'єктів та оснащення балістичних ракет високоефективними бойовими блоками.

Також Кремль розмістить на заході та півдні країни сучасні системи озброєнь. Запрацює радіолокаційна система попередження про ракетний напад у Калінінграді.

Медведєв підкреслив, що якщо Москві не вдасться досягнути компромісу з Вашингтоном, Росія залишає за собою право "відмовитись від подальших кроків у роззброєнні".

“Якщо ситуація розвиватиметься несприятливо, Росія залишить за собою право припинити кроки у сфері роззброєння. Крім того, Москва може вийти з договору про стратегічні наступальні озброєння”, - сказав Медведєв.

Про те, що саме Москва, а не Вашингтон, намагалась розрубати гордіїв вузол, яким для країн стала ЄвроПРО - розповів представник Росії в НАТО Дмитро Рогозін.

“Сам діалог між США та Російською Федерацією не переривався весь останній період по дипломатичній лінії і по лінії оборони. Наша позиція еволюціонувала. Ми шукали компроміс, хоча не ми були ініціаторами проекту ПРО. Насправді, хто ініціатор, той і повинен пропонувати розв'язки”, - сказав представник Росії в НАТО Дмитро Рогозін.

Заява Медведєва - не що інше, як елемент передвиборчої кампанії - припускають деякі російські експерти. Адже у грудні цього року на Росію чекають парламентські вибори. А вже у березні 2012-го - президентські.

“Медведєв хоче показати себе сильним та рішучим лідером під час передвиборчої кампанії. Як лідер "Єдиної Росії", він апелює до консервативного електорату. Багато хто сприймав його, як м’якого політика, який не здатен протистояти Заходу. Ця заява - сигнал, що Президент Росії захищатиме інтереси своїх співгромадян”, - вважає президент фонду "Нова Євразія" Андрій Кортунов.

Якою б не була мотивація Медведєва, його заяві вдалось сколихнути Захід.

Першим відреагував Білий дім. Офіційний представник Ради національної безпеки Томмі Вітор заявив, що Москва не змусить Вашингтон змінити свої плани.

У Пентагоні були небагатослівними, повідомивши, що система ПРО створюється у відповідь на загрозу з боку Ірану. А Росію США інформують про кожен свій крок.

НАТО вчинок Медведєва неабияк розчарував, генсек альянсу Андерс Фог Расмуссен зазначив, що система ПРО, яку лідери 28 союзу домовились створити в 2010 році, захищатиме Європу від загроз, які надходитимуть з-за меж континенту.

Ще рік тому Росія погоджувалася бути партнером проекту. Зараз Москва показує, що співпраця на американських умовах їй не підходить.

Як доказ своєї ваги на міжнародній арені, Росія називає суми, які протягом найближчих років планує витратити на озброєння. Величина цифри повинна вразити Вашингтон - 127 мільярдів доларів.

США вже володіють двома стратегічними районами ПРО - на Алясці та у Каліфорнії. Третій має з’явитись в Європі. На чеській території планували розташувати американський радар, а в Польщі - протиракетну базу. Також наземні елементи будуть встановлені в Румунії, Туреччині, Нідерландах та Іспанії. Повністю позиційний район мають створити до 2020 року.