Фахівці відзначають, що кореспондентські рахунки банків постраждали через те, що Нацбанк намагався усіма можливими методами утримати курс нацвалюти і, зрештою, обмежив ліквідність. Ситуація загострилася до дефіциту гривні та збільшення відсоткових ставок за депозитами.

“Те, що ми зараз отримуємо від депозитів, ми направляємо на потреби кредитування. Там у нас відповідно досить істотна маржа. На жаль, у нас теж є зобов’язання по гривні перед корпоративними клієнтами, велику частину ми намагаємося переконвертувати в долар або рубль”, - сказав перший заступник голови "Сбєрбанку Росії" в Україні Олександр Вєдяхін.

Саме споживче кредитування банкіри називають локомотивом банківського бізнесу у 2012 році. Адже дорогі ресурси, які сьогодні залучає банківська система, не дозволяють знижувати відсоткові ставки за кредитами, тому фінустанови виходитимуть у найбільш прибутковий сегмент - роздрібне кредитування.

“Споживче кредитування в наступному році буде основним продуктом, який буде пропонуватися банківською системою для фізичних осіб. З точки зору автокредитування та іпотеки, обсяги будуть набагато меншими, іпотека, швидше за все, взагалі не буде активно розвиватися, автокредитування буде знаходиться на середньому рівні. Великих обсягів кредитування я не очікую”, - сказав заступник голови правління VAB Банку Антон Шаперенков.

Споживче кредитування в наступному році буде основним продуктом, який буде пропонуватися банківською системою для фізичних осіб. З точки зору автокредитування та іпотеки, обсяги будуть набагато меншими...

Водночас, у Нацбанку звітують про зростання обсягів кредитування минулого року та про значний потенціал на нарощування кредитних портфелів у 2012-му.

“Реально, за цей рік кредитування зросла суттєво і зросло більш, ніж на 74 млрд грн, і в основному кредитування виросло в національній валюті”, - каже заступник директора департаменту НБУ Наталія Іваненко.

“60% цього приросту дали 7-8 банків. Це державні банки, якщо точніше, і один комерційний. На решту припало дуже мало. Багато банків всіх груп за мету цього року ставили забезпечення ліквідності, а не зростання кредитів”, - сказав президент АУБ Олександр Сугоняко.

Ще однією тенденцією минулого року став масовий вихід іноземних гравців з українського ринку. Європейські материнські компанії, маючи фінансові проблеми у власних країнах, вирішили продавати свої дочірні фінустанови.

Так, з України пішли Bank of Georgia, Home Credit, група "Ренессанс Капітал" та Volksbank.

“Є деякі європейські банки, які, можливо, були б зацікавлені вийти з ринку, але на сьогоднішній момент немає покупця. Навіть російські банки не так сильно горять бажанням заходити, як це було ще рік тому”, - каже генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала.

Є деякі європейські банки, які, можливо, були б зацікавлені вийти з ринку, але на сьогоднішній момент немає покупця. Навіть російські банки не так сильно горять бажанням заходити, як це було ще рік тому

Загалом консолідація у фінансовому секторі триватиме і далі, переконані учасники ринку. Тож цього року можна очікувати на подальші зміни акціонерного складу в українських банках.