За даними Союзу хіміків України, сьогодні галузь при повному завантаженні споживає до 8,3-8,5 млрд куб. м газу. Частка палива у собівартості продукції, залежно від номенклатури, коливається у межах від 60 до 80%. Сподівання виробників на те, що його ціну вдасться знизити, не виправдалася - 2012 Україна зустріла з ціною 416 дол. за тис. куб. м.

Ще одна гостра проблема галузі - засилля імпорту хімічної промисловості на внутрішньому ринку. Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі за позиціями хімпрому складає, за даними профільного об’єднання, приблизно 4,9 млрд дол., тоді як загальний від’ємний показник у зовнішній торгівлі держави у 2011 становив близько 12 млрд дол.

“Ми бачимо, що, за результатами і 2010 року, і зараз, уточнюється статистика по 2011 року, на внутрішньому ринку України, на жаль, є, по різних напрямках, не тільки по міндобривах - до 80% продукції хімічної галузі імпортного виробництва. Тобто, ми втрачаємо робочі місця, ми втрачаємо економічний простір”, - каже президент УСПП Анатолій Кінах.

“Це те, що ми виробляємо, а ми імпортуємо. Ми закриваємо не тільки своє виробництво, ми можемо закрити своє споживання, і ще забезпечити левову частку експорту. А у нас виходить, що заходить товар ззовні і ми відволікаємо валюту. Тому, ми сподіваємося, що цього разу держава не просто, випустивши постанову, залишиться стороннім спостерігачем, але й братиме активну участь у вирішенні цієї проблеми”, - сказав президент Союзу хіміків України Олексій Голубов.

За словами Голубова, Союз хіміків із профільним департаментом Мінекономрозвитку готує стратегічну програму розвитку галузі на 5 років із обсягом фінансуванням 17 млрд дол. Залучення такого обсягу коштів дозволить розвинути власну сировинну базу, запровадити нові технології і отримати продукти з вищим ступенем переробки. Втім уряд, зі свого боку, для підтримки виробника має захистити внутрішній ринок. Обмеживши, зокрема, ввезення дешевих аналогів з-за кордону.

“Українська продукція буде в деякій мірі трохи дорожча за імпортовану. Але це збереже галузь і буде сприяти продовольчій безпеці держави. У цій ситуації важливо підтримувати баланс інтересів виробників міндобрив і сільгосптоваровиробників, які є основними споживачами цієї продукції”, - каже президент "Украгрохімхолдингу" Сергій Лісковський.

Українська продукція буде в деякій мірі трохи дорожча за імпортовану. Але це збереже галузь і буде сприяти продовольчій безпеці держави.

Ще однією проблемою галузі гравці ринку називають низьку рентабельність виробництва. За 9 місяців 2011 року рентабельність склала усього 2,9%, тоді як за перше півріччя минулого року вона складала 3,6%. Підприємства балансують на межі збитковості. Вирішити цю проблему розраховують за рахунок модернізації виробництва. Втім зекономити обігові кошти для розвитку галузі може завадити влада - якщо введе мита на експорт хімпродукції.

“Дехто з урядових кіл пропонує зараз ввести експортні мита на хімічну продукцію. Це абсолютно неприпустимі речі, адже розумна держава завжди формує баланси захисту внутрішнього ринку сучасними методами і державним протекціонізмом, і максимального підсилення експортної політики з тим, щоби збільшити присутність товарів на зовнішніх ринках. І Україна повинна це робити”, - переконаний президент УСПП Анатолій Кінах.

Дехто з урядових кіл пропонує зараз ввести експортні мита на хімічну продукцію. Це абсолютно неприпустимі речі, адже розумна держава завжди формує баланси захисту внутрішнього ринку сучасними методами і державним протекціонізмом...

Минулий рік для вітчизняного хімпрому пройшов під знаком консолідації хімічних активів країни у приватних руках. Підприємства скуповували структури, нагадаємо, українського бізнесмена Дмитра Фірташа.

Втім аналітики кажуть, якщо аналізувати вплив на перспективи галузі загалом, то така консолідація ринку навряд чи зашкодить. Адже це консолідація і виробничих потужностей, і обігових коштів, і сировинних постачань. А от протистояти протиправним діям монополіста, як і захищати внутрішнього виробника - функція держави.