Такий результат роботи харчопрому і держави, яка його регулювала. Найбільше у 2011-му подорожчала гречка, її вартість за нетривалий період підскочила на 300%. І хоча згодом виробники і торгівля дещо поступилися цінами, повернутися на колишні позиції вартість так і не змогла.

Причини "герчаного раллі" - зниження врожаю культури та відсутність в країні достатніх запасів для боротьби зі штучним дефіцитом. Молочна продукція подорожчала на 20-150%, а причина дефіцит молока на внутрішньому ринку.

Ціни на молоко в Україні вищі, ніж у ЄС

"На сьогоднішній день ціни на молочну продукцію в Україні є набагато вище, ніж в середньому у Європейському Союзі. Якщо ми сьогодні купуємо молоко виробників по 4,50-4,70 грн. Тобто десь 42-43 євроценти. То молоко набагато кращої якості в Європі коштує 27 центів", - розповів президент УКАБ Алекс Ліссітса.

Крім того, протягом року здорожчала курятина на 22%, телятина додала в ціні 18%, свинина - 9%. У середньому на 40% подорожчали фрукти та овочі. Капуста коштувала рекордні в історії України 7 грн./кг.

Уряд тримає ціни під контролем

Тим часом в уряді запевняють, що ціни на продукти харчування тримають під контролем. Зокрема, завдяки розвитку логістики, будівництву овочесховищ і гуртових ринків. Так, у 2011 р. була відкрита перша черга гуртового ринку "Столичний". Завершується будівництво аналогічних ринків у Львові, Харкові, Одесі, Запоріжжі. Відтак, вітчизняні сільгоспвиробники зможуть вирощувати овочі і фрукти у тій кількості, яка буде затребувана споживчим ринком. Однак, це - перспективи. Реалії ж такі: значну частину вирощеного аграрії відправили на перегній.

Через брак складів 40% продукції попсувалося

За даними очільника профільного міністрества Миколи Присяжнюка, через невдалу логістику і брак складів у країні втрачалося до 40% овочів і фруктів. Таким чином, ініційована урядом програма розвитку логістики й овочесховищ дозволить ліквідувати ці недоліки й Україна зменшить свою залежність від імпорту в різних сегментах харчової промисловості, в тому числі й фруктово-овочевому. Внутрішній ринок м’яса вже поступово звільняється від імпорту.

"Ми суттєво зменшуємо імпорт м’яса, риби. Тобто ми все менше і менше стаємо імпортозалежні в деяких видах сільськогосподарської продукції і в цілому. Ми чітко розуміємо, що екзотичні овочі і фрукти вони імпортувались, імпортуються і будуть імпортуватися", - пояснив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.

У 2012 р. не буде різкого коливання цін

Зауважимо, експерти не очікують різкого подорожчання продуктів харчування у 2012 році. За їхніми словами, на перший план у ринковому регулюванні цін виходять не виробничі фактори впливу, а платоспроможність населення. А вона виробників останнім часом не радує.

"Люди 50-60% коштів витрачають на продукти харчування і будь-яке підняття ціни - це для них дуже чутливо. Тому ні в чиїх інтересах зараз якимсь чином розгойдувати ринок, щоб ціни росли", - вважає заступник гендиректора УАК Олександр Ярославський.

Інфляція у 2012 р. складе майже 8%

Нагадаємо, індекс споживчих цін за підсумками минулого року склав менше 6%. На 2012-тий Кабмін запланував у держбюджеті зростання інфляції на рівні майже 8%.