Співпраця з Євросоюзом не вдалася, адже укладені важкими зусиллями рамкові торгові угоди працюють переважно в односторонньому напрямку. Україна потерпає від засилля неякісного імпорту і поки неспроможна захистити власний експорт. Втім без інтеграції держава самотужки власні дефіцити не покриє. А це - дефіцит бюджетних коштів, торговельного балансу, енергоресурсів.

"Чому ж ми все ж таки йдемо на цю інтеграцію? Тому що у нас є різні дефіцити - торговий, валютний. Є Митний союз, є ЗВТ. Це з одного боку. А з іншого, ми повинні забезпечити глобальну конкурентоздатність. Ось спробуйте з Євросоюзом її забезпечити. Хоча за критеріями інтеграції вона має 5 ступенів інтеграції. А ми жодного не маємо ", - урядовий уповноважений зі співпраці з РФ та СНД Валерій Мунтіян.

До економічної інтеграції, на думку вітчизняних експертів, Україну штовхає і гостра необхідність впровадження політики імпортозаміщення. Адже частка національної продукції на внутрішньому ринку, виробленої на підприємствах, що працюють на території України, сьогодні складає 59%.

Тобто вже 41% товарів і послуг, необхідних для забезпечення життєдіяльності держави, Україна імпортує. Однак кооперація з країнами СНД, курс на яку озвучили урядовці, країні дається чималою ціною. Тому в уряді вітають вступ Росії до Світової організації торгівлі. І найбільше радіють можливості вирішувати суперечливі моменти цивілізованим шляхом.

Це дає нам можливість формувати відносини між Україною і Росією, базуючись на міжнародних принципах, стандартах торгівлі та інвестування. Тобто не може вже бути проявів політичного, економічного тиску. В разі виникнення арбітражних суперечок Україна і Росія вимушені будуть робити це, жорстко базуючись на принципах СОТ, - президент УСПП Анатолій Кінах.

У Мінекономрозвитку переконані, що знайти порозуміння у суперечливих торговельних питаннях партнери зможуть. Адже й трубний інтерес Україні вдалося відстояти, і сирний експорт розблокували. Російська ж сторона підкреслює, що чим глибша інтеграція, тим легшим буде торговий діалог.

"Робота за конкретними кейсами з ратифікацією Україною різко загострилася, прискорилася. Ми по двох видах труб рішення знайшли - відкрили доступ для українських постачальників. Зараз ми ведемо роботу по інших позиціях, щоби забезпечити лібералізацію доступу. Такі зобов’язання, перш за все юридичні, у нас з’являються з набранням чинності цього договору", - міністр з торгівлі Євразійської економічної комісії Андрій Слєпньов.

Відтак, експерти сподіваються, що торговий діалог Україні та Росії налагодити вдасться.

Правда, тільки у питаннях експорту-імпорту так званих "рядових" товарів - продовольства, металопродукції, автотранспорту тощо. Адже свій стратегічний важель впливу у міжнародних відносинах - газ - Росія захистила від будь-яких можливих зовнішніх претензій.

Це одне з виключень, яке було погоджене російською стороною при вступі до СОТ. Відповідно, є зрозумілий механізм для енергетичної складової. Це вступ України до МС. Тоді всі проблеми вирішуються, - зазначив в.о. торгового представника РФ в Україні Сергій Соломін.

Як розвиватиметься торговельна співпраця - на ультиматумах чи компромісах - покаже час.

Однак економісти вже сьогодні радять урядовцям оцінювати експортно-імпортні перспективи у східному сусідстві тверезо. Адже якщо із західними торговими партнерами у рамках СОТ Україні важко відстояти свої економічні інтереси, то пошук компромісів із партнерами зі сходу буде тим більше складним. Підтвердження тому - усі старі-нові торгові війни з Росією.