Проаналізувавши такі проміжні підсумки державної програми, експерти зробили невтішний висновок: для більшості українців навіть тривідсотковий кредит є непідйомним вантажем, зважаючи на вартість квадратних метрів у країні. Що вже говорити про ринкові ставки, які в гривні подекуди сягають 27,5%. Відповідно, на думку експертів, говорити про іпотечний бум у недалекій перспективі наразі немає жодних підстав.

Іпотечні ставки на первинному ринку рухаються вгору

“Позичальник за 10-20-30 років за таких ставок потроює вартість квартири. Це нереально, тому обсяги ми прогнозуємо близько 3,7 мільярдів гривень проти 4,17 мільярдів у минулому році. Тобто є невелике падіння. Хоча, якщо держава буде активно приймати активні заходи, можлива й активізація. Можливо, ми досягнемо обсягів минулого року. Можливо, навіть перевищимо їх. Все буде залежати від цих заходів”, - каже генеральний директор "КредитМаркет" Ігор Дурицький.

Та, як дослідили експерти сайту MyBank.ua, наразі іпотечні ставки на первинному ринку рухаються лише вгору. Так, за минулий місяць середні ставки за житловими кредитами на 5 років подорожчали на 0,06 процентного пункту і сягнули рівня 20,35% річних.

Подорожчали і десятирічні позики - до 19,85% річних, і на 20 років - до 18,17% річних. При чому більше додали в ціні позики під купівлю квартир на вторинному ринку - від 0,07 до 0,09 відсоткового пункту.

Як відзначають фахівці, одна з перешкод для зростання попиту на державну іпотеку - побоювання позичальників замість обіцяних 3% річних отримати вищезгадані 18-20%. Подібне може статися, якщо в бюджеті закінчаться гроші. Адже витрати на компенсацію ставок за іпотекою наразі передбачені незахищеними статтями бюджету. Утім, як заспокоюють юристи, якщо подібне й станеться, обіцяні гроші в держави ще буде шанс відсудити. Або, якщо вдасться домовитися з банком, навіть віддати можливість вимагати гроші від уряду безпосередньо фінустанові.

“Є гроші, немає грошей у державному бюджеті - це не звільняє від відповідальності. Такий позичальник може звертатися до суду. І отримувати рішення про стягнення таких коштів. Підстав для винесення якогось іншого рішення немає. Якщо держава просто не виконує свого зобов’язання й не виплачує грошей. Тим більше, якщо єдина підстава - це відсутність грошей у держбюджеті. Це не звільняє державу від відповідальності компенсувати”, - пояснив адвокат партнерського об’єднання ALEMA Олександра Горяєва.

До стадії судової тяганини справа не дійде

Утім, до стадії судової тяганини просто не дійде, вважають фінансові експерти. Адже критичної для бюджету маси позичальників не буде. З причини забюрократизованої схеми надання пільги. Чого тільки варте поняття черги. Як вважає експерт Олександр Охріменко, подібний інструмент логічний при отриманні безкоштовної квартири. А пільга на купівлю могла би бути позбавлена подібних бюрократичних незручностей. Натомість їх у програмі - безліч.

“Сама ідея - справді правильна. Більше того, вона б могла не тільки вирішити соціальне питання, а й стимулювати будівництво й відповідно економіку країни. Але її зробили настільки “по-нашому”... Охочих дуже багато. Вони звертаються, їм розповідають. А після того, як вони починають збирати папірці, починають розуміти, що це складно. І ентузіазм зникає”, - розповідає фінансовий експерт Олександр Охріменко.

Тож мільярд гривень, який держава виділила на програму здешевлення іпотечних кредитів, як і багато інших мільярдів з державного бюджету, має шанс розчинитися в повітрі, не давши реальної користі економіці і населенню. А тому фахівці радять вкладати кошти не в подібні бюрократичні програми, а в боротьбу з цією самою бюрократією, а також розробку максимально простих і прозорих правил узгодження будівництва. Задля здешевлення квадратних метрів, корупційна складова в собівартості яких, за оцінками експертів, нині сягає 50%.