Відкрили найбільший реверсний потік газу з Європи до України

Реверсний газопровід "Вояни - Ужгород" в містечку Вельке Капушани запускали прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк і прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. З жартами і перегукуваннями під гучні оплески відкрутили вентиль.

Завдяки реверсу і завдяки можливості переганяти газ з Європи ми замістили 40 відсотків російського газу який ми тепер беремо і транспортуємо з Європи,
— каже Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

"Ми хотіли допомогти Україні, та в жодному випадку не можна було поставити під загрозу транспортування газу до Словаччини і Європи, тому саме реверсний потік "Вояни - Ужгород" став рішенням для всіх сторін", — повідомив прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.

У Вельке-Капушани можуть прокачувати до 280 млн. кубометрів газу на добу

Запуск газопроводу в реверсному напрямку не суперечить газовим домовленостям Словаччини і російського "Газпрому". Натомість Україна отримує потужний карт-бланш, адже вже йдуть переговори про ще більший реверс. У словацькому напрямку з України йде чотири нитки газопроводу, якими можна прокачувати 280 млн кубометрів газу на добу. А це означає, що Україна, співпрацюючи з ЄС, за деяких умов зможе взагалі відмовитися від закупівель у "Газпрому".

Ціну реверсного газу наразі не розголошують ані європейська, ані українська сторона. В Україні запевняють, що ціна ринкова і нижча аніж сьогодні пропонує "Газпром".

Наша компанія надає лише послуги транспортування і бере гроші за транзит газу. Скільки коштує сам газ — питання до українського "Нафтогазу",
— зазначив голова правління компанії Eustream Томаш Маречек.

"Ціну з Європи ми також не коментуємо — вона нижча ніж $385, проте ми не коментуємо, це комерційна таємниця", — сказав голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Яценюк у Києві хизувався домовленостями з ЄС

Після історичного відкручування вентилю у Словаччині вже у Києві Арсеній Яценюк не зміг не похизуватися домовленостями з ЄС. За його словами, тепер Україна розраховує на більші обсяги реверсних поставок газу з ЄС. Однак, і при економії споживання, і при нарощуванні власного видобутку, без газових домовленостей з Росією Україні таки не обійтися, кажуть експерти.

Ми будемо отримувати газ і з Польщі, і з інших країн ЄС,
— каже Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Однак, не всі настільки оптимістичні. На думку експерта Геннадія Рябцева, Україні доведеться затягти енергетичний пасок, бо з Росією навряд чи вдасться домовитися.

Будемо економити газ і відключати електроенергію,
— зазначив заступник директора НТЦ "Психея" Генадій Рябцев.

"Річна потреба у газі для України — 45 млрд кубометрів", — повідомив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

16 червня Росія припинила постачати газ в Україну

Чергові переговори України та Росії за посередництва ЄС щодо врегулювання газових відносин відбудуться вже наступного тижня, прогнозують у "Нафтогазі", ймовірно — у Брюсселі. Україна наполягає на встановленні ринкових цін, відмовляється від будь-яких знижок.

Якщо" Газпром" така позиція вкотре не влаштує — Україна може повністю відмовитись від прямого постачання і почне купувати газ на енергетичних біржах Європи, кажуть в Кабміні. Ціна питання — не більше 360 доларів за тисячу кубометрів в середньому за рік.

Нагадаємо, 16 червня Росія припинила постачати газ в Україну. Середній річний обсяг закупівель з Росії становив близько 25-27 мільярдів кубометрів.