Зробити це має ринок "Столичний", де сільгоспвиробники зможуть продавати харчі дорожче, а споживачі купувати дешевше. У програші мають залишитися посередники.

“Таким чином ми досягнемо тих цілей, які прагнемо - скоротимо шлях від лану до столу. Я переконаний, що ефективність в цьому буде достатньо велика”, - каже міністр агрополітики та продовольства Микола Присяжнюк.

Створювати подібні ринки планують щонайменше у п’яти регіонах. Екперти кажуть сьогодні перед тим як потрапити до столу продукти перепродаються щонайменше через 5 посередників. Завдяки гуртовим ринкам, магазини, ресторани або навіть самі споживачі зможуть купувати товар безпосередньо у виробників або імпортерів.

“В Києві дуже часто оптова ціна на черешні вища, аніж роздрібна ціна в Львові. Притому що у Львові черешня не росте. Чому так відбувається? Тому що вся черешня скуповується людьми, які контролюють ці ринки на під’їзді, виробників не пускають на ринок, і відповідно вони самі можуть ставити ціну ту, яку вони вважають потрібною”, - каже експерт агроринку Андрій Єрмак.

Ціни на сільгосппродукцію на гуртових ринках будуть на 30-35% нижчими від середньоринкових, обіцяє міністр. Завдяки цьому, лише кияни зможуть зекономити понад 600 млн. гривень, підрахували у агентстві "АПК-Інформ". Та хоча ринок і має соціальну спрямованність, будується він на кошти інвесторів. Повернути інвестиції вони розраховують не раніше ніж через 7 років.

“В чому полягає інтерес сільгоспвиробника. Він може безпосередньо приїхати сюди, сплативши денний збір, який сягне не більше 1% від обороту, 1-1,5%, реалізувати свою продукцію і з живими грішми поїхати. Крім того, він отримає сконцентрований потік клієнтів, які в нього можуть купити, він отримає контрактації на майбутній врожай”, - каже директор львівського ринку "Шувар" Роман Федишин.

Ринок "Столичний", за словами його керівництва, буде одним з найбільших у Європі та займатиме площу у 160 Га. Завдяки значній площі на ньому зможе працювати велика кількість виробників, які будуть конкурувати за ціною та якістю. В подальшому, кажуть керівники, ринок буде розвиватись як логістичний комплекс, де виробники і покупці зможуть зберігати та перевантажувати свою продукцію.

“Будівництво мереж ринку достатньо сильно впливає на структуру виробництва в тих регіонах, де ринки збудовані. І в Іспанії, і в Польщі після введення в експлуатацію цих ринків відбувся сильний ріст тепличного господарства, і вже природнім шляхом розпочало розвиватися будівництво овочесховищ”, - каже комерційний директор ринку "Столичний" В'ячеслав Забєлін.

За відсутності належної інфраструктури більше половини всієї виробленої в Україні плодо-овочевої продукції псується, кажуть експерти. Будівництво овочесховищ, а також зменшення кількості перевантажень продуктів дозволить, на їхню думку, знизити ці втрати до 30%. Завершити будівництво плодово-овочевого комплексу ринку "Столичний" площею 40 га, обіцяють вже влітку цього року. Протягом 4 років добудують м'ясний, рибний та квітковий павільйони.