Індекси промислової продукції уже впали удесятеро. Галузь з початку року продемонструвала нульовий приріст. Експерти констатують стагнацію внтурішнього ринку та ефект дежавю — тенденції поточного року деделі частіше збігаються з тенденціями 2008-го. Зростання негативного торговельного сальдо вже спричинило обвал гривні — чотири роки тому.

Навіть переробна, яка включає в себе харчову, обробка деревини. Всі ці галузі показали падіння. Я вже мовчу про машинобудування, яке 92,8%, — каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Чиновники цим поки не переймаються. До кінця року, кажуть, час є: закладених в бюджеті показників досягнемо, дохідну частину виконаємо, експорт наростимо. Міністерство фінансів також обіцяє, що обсяг держборгу до ВВП на кінець року не перевищить 27,7%.

В сектор державного фінансвого управління надійшло 242,2 мільярди гривень. Проти минулого періоду приріст надходжень склав 30,7 мільярдів гривень. Ми зможемо забезпечити реалізацію фінансування усіх соціальних стандартів, — каже перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський.

Соціальні стандарти в Україні — річ свята. Особливо перед виборами. Як саме на стані господарства позначаться президеньські ініціативи за декілька місяців — невідомо. Експерти кажуть, додаткові соціальні витрати тільки поглиблять фінансові труднощі.

У Держстаті фіксують дефляцію
Частка проблемних позик, до речі, і без того з початку року зросла на 6 десятих відсотка. Повідомляють в Асоціації українських банків. Там же підрахували — з початку року кількість виданих кредитів знизилася вп’ятеро. Все це — результати жорстких регулятивних заходів.

Показна стабільність курсу гривні та рекордно низька інфляція, якими так вихваляються в уряді — це радше затишшя перед бурею, аніж довгоочікуваний штиль. Ціна таких "перемог" — гальмування темпів зростання економіки. Словом, зі стабілізацією регулятор таки перегнув палицю: Держстат фіксує дефляцію. Та як довго протримаються такі райдужні показники?

При розрахунку бюджету були закладені показники ніяк не 1,6 чи 2% зростання, а 4. І очевидно, що непоступлення в бюджет треба буде так само перекривати. На зовнішніх ринках ніхто не хоче давати нам кошти. Внутрішній ринок запозичень так само дуже шкутильгає. Тому лишається тільки інфляційний шлях, — каже президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Хвилюватись із курсом гривні немає чого
Що буде за цих умов із курсом гривні — передбачити сьогодні важко. Втім у Мінекономіки кажуть, хвилюватися немає чого — стабільність буде. А втримати курс копійка до копійки неможливо.

Був курс 8, сьогодні — 8, 08. Це трагедія? Ні. Це співвідношення попиту і пропозиції. Але підстав для різких скачків курсу сьогодні немає. Я дуже сподіваюся, що не буде і в майбутньому, — каже міністр економічного розвитку й торгівлі Петро Порошенко.

Між тим, у Міжнародному валютному фонді прогнозують — 2013-го гривня впаде до 9 за долар. Водночас рекомендують запровадити більш гнучкий курс. І заодно - підвищити тарифи на газ для населення, на що влада не наважується. Поки. Відповідно, не бачити нам і чергового траншу позики, як власних вух.

Отож, країна остаточно потрапила в лещата дургої хвилі кризи. Пружину назрілих проблем, яку влада допоки стримує силоміць напередодні виборів, у певний момент утримати не вдасться. Підігріває ситуацію криза в ЄС. А тому залишатися острівцем стабільності за таких умов жодній країні, а тим паче експортноорієнтованій Україні, — не вдасться.