Від багатьох своїх колег він нічим не відрізняється, однак йому не пощастило попастися на гарячому. Екс-голова Львівського апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич та суддя В’ячеслав Любашевський сядуть за ґрати через хабарництво на 10 та 5 років відповідно.

“Вина Зварича та Любашевського доведена обвинувальним вироком суду. Зварич Ігор засуджений до позбавлення волі строком на 10 років, та з конфіскацією майна. Любашевський засуджений до 5 років, все його майно конфісковується”, - каже суддя Оболонського суду Владислав Дев’ятко.

“З вироком не згодні, тому в 15 діб буде подана апеляція. Ми просили виправдати, ми з цим не погоджуємося”, - каже захисник І.Зварича Станіслав Цвєтинський.

Кримінальну справу проти Ігоря Зварича порушили ще наприкінці 2008-го року. Він переховувався від слідства, проте навесні 2009 року його затримали. За підрахунками прокуратури суддя наколядував майже 2 мільйони гривень.

“Не мучте людей. Ні за що його посадили, він один остався. Цого спонукали до цього. Ніхто, ні Улицький, ніхто з решти суддів не посаджений, всі пішли”, - розповідає родина Любашевського.

“У суді вже давно перестали шукати правду. Судова гілка влади сьогодні викликає найбільшу кількість нарікань з боку пересічних громадян. А тому скривджені намагаються вирішувати свої проблеми поза судом. Ті, хто звертаються до Феміди певні - правди можна добитися, однак за великі гроші”, - каже журналіст Ольга Рицар.

Правоохоронці запевняють, з кожним роком кількість впійманих на гарячому хабарників, зростає на 15%. З початку року проти працівників суду порушено 26 кримінальних справ. Втім, в СБУ нарікають: викрити колядників дуже непросто. Наприклад, щоб встановити приховані камери спостереження в кабінеті судді, потрібно взяти дозвіл у його ж колеги. А тут часто спрацьовує фактор солідарності, і служителі Феміди попереджають один одного про небезпеку.

“Намагаються не брати хабарів в кабінетах, намагаються виходити кудись на зовні і робити це через посередників, якими виступають адвокати деякі, та і працівники суду, секретарі, помічники тощо. У нас були випадки, коли кримінальні справи порушені саме проти помічників або секретарів суддів. Так само намагаються не брати гроші з рук в руки. Або просять покласти гроші до книжки або до шухлядки”, - каже речник СБУ Марина Остапенко.

Та репресивними методами корупцію не викорінити. Судова реформа, у вигляді кількох ухвалених законопроектів взагалі покликана знищити правосуддя, - переконані експерти. Мовляв, замість того аби народ обирав суддів, в Україні - все зосереджено в руках Президента.

“Сьогодні боротьба з корупцією залежить від волі однієї особи - це Президента. Якщо Президент вважає, що ця особа корупціонер - до нього буде застосована вся репресивна машина, яка є сьогодні в країні, і до нього буде притягнуть до відповідальності. Якщо Президент вважає, що ця особа не корупціонер, але всі знають що він корупціонер, то йому ніхто нічого зробити не може, тому що закони виконуватися не будуть”, - каже голова Українського юридичного товариства Олег Березюк.

Служителі Феміди визнають - корупція у судах є. Втім, зауважують, порівняно з хабарництвом в інших органах влади - це капля в морі. Ігоря Зварича, який вже встиг стати символом корупції у судах, злочинцем поки не називають.

“Він наскільки я розумію, може оскаржувати до апеляції і до Конституційного Суду. Не виключена ситуація, що він може звернутися і до Верховного Суду”, - каже голова Верховного Суду України Василь Онопенко.

“Відносно Зварича у нас створили шоу, політичне таке шоу, про нього знає вся країна, хоча паралельно йшло багато процесів відносно суддів, прокурорів та інших працівників правоохоронних органів. І я думаю, що цей один випадок нічого не змінить”, - каже голова Вищого Адміністративного Суду України Олександр Пасенюк.

Держава сама спонукає вершителів правосуддя до злочинів - вважають політологи. Адже більшість з них - нічим не ризикують. Навіть коли порушують кримінальну справу проти суддів - покарання виносять одному з 20-ти. Найчастіше - умовно.

“Історія показує, що жодні жорсткі міри не викорінять корупції. Коли Китай розпочав проводити реформи було страчено 2 тисячі корупціонерів, але на жаль корупція досі є ”, - каже політолог Дмитро Видрін.

“Я сподіваюся, що якщо у нас будуть подібні кримінальні справи, то вони будуть дуже рідкими, оскільки більшість суддів приходить у суд для того, щоб вершити правосуддя, а не для того, щоб заробляти”, - каже міністр юстиції України Олександр Лавринович.

Експерти нагадують: політична воля, належне фінансування і невибіркове покарання - те, завдяки чому держава може назавжди позбутися корупціонерів-суддів та корупціонерів-чиновників.