На думку багатьох західних аналітиків, розірвання ракетного договору означатиме початок нової гонки ядерних озброєнь, і поки незрозуміло, чи зможе Америка впоратись із викликом, кинутим Кремлю.

Читайте також: Капітуляція Путіна: Портников про новий виклик Трампа господарю Кремля

Холод повертається

"8 грудня 1987 року був щасливим днем для європейців. Тоді президент США Рональд Рейган і генсек ЦК КПРС Михайло Горбачов підписали одну з найважливіших угод ядерного століття – Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), який став сигналом до закінчення холодної війни", пише Tages-Anzeiger.

Рейган та Горбачов підписують Договір про ліквідацію РСМД
Договір про ліквідацію РСМД, підписаний Рейганом (на фото праворуч) та Горбачовим, був однією з найважливіших угод періоду холодної війни між США та СРСР

Згідно з ним заборонялося розробляти, виробляти і зберігати ракети наземного базування дальністю від 500 км до 5500 км. До 1991 року країни знищили понад 2500 ракет середньої дальності. Однак після заяви Трампа про його намір вивести США з цієї угоди, "варто побоюватися, що холод повернеться", зауважує швейцарське видання.

Як зазначає The Times, американська розвідка вперше запідозрила Москву у порушенні угоди ще десять років тому. Тоді з'явилася інформація, що в Росії розробляють крилату ракету наземного базування з ядерною боєголовкою. стверджує The Times. "Це відкриття спровокувало конфронтацію з російською стороною, яка зберігалася і під час президентства Барака Обами, і викликала тривогу в НАТО, оскільки нова зброя стало б прямою загрозою для Європи", розповідає автор публікації Майкл Еванс.

У 2017-му у Вашингтоні заявили, що йдеться про ракету "Новатор 9М729" (SSC-8 за класифікацією НАТО), яка, за твердженнями західних розвідок, зважаючи на свою дальність у 2600 км, порушує Договір про РСМД, уточнює британська газета.

Російська крилата ракета
Російська крилата ракета "Новатор 9М729"

Проблема для США

Уряд США на чолі Обами неоднозначно дивився на те, як зупинити розміщення "Новаторів", що дозволило Москві продовжити розробки. Тому адміністрація Трампа провела аналіз Договору про РСМД з прицілом на скасування цієї угоди на підставі того, що, якщо Росія продовжить розміщувати "Новатори", у США та Європи не буде аналогічної зброї для стримування Москви, пояснює Еванс.

Складність для США в тому, що європейські країни НАТО не захочуть повернутися в часи до підписання Договору про РСМД, коли їх переконали розмістити крилаті і балістичні ракети наземного базування у Великобританії, Бельгії, Нідерландах, Італії та Німеччині. Тепер Північноатлантичний альянс побоюватиметься нової гонки ядерних озброєнь, якщо США здійснять розробки ракети, здатної конкурувати з російською крилатою ракетою "Новатор",
– прогнозує журналіст.

Читайте також: Трамп розірве ракетний договір з Росією: з'явилася реакція Кремля

Наразі рішення Дональда Трампа щодо розірвання ракетного договору з Росією підтримали у Великобританії та рішуче засудили в Німеччині.

"Руйнівне рішення Президента Трампа відмовитися від Договору про РСМД. Ми будемо продовжувати працювати над ядерним роззброєнням. Також Росія зобов'язана дотримуватися своїх зобов'язань. Європа тепер повинна запобігти новій ракетній версії середнього радіуса дії", – прокоментував статс-міністр МЗС Німеччини Нільс Аннен.

Трамп знову йде на конфлікт з Європою

Те, що замислюється президентом США як покарання Росії, зрештою може зіграти Москві на руку, аналізує новини про ймовірне розірвання Трампом ракетного договору Die Welt.

Німецьке видання цитує доповідь експерта з контролю за озброєнням з аналітичного фонду Brookings Institution Стівена Пайфера: "Якщо США вийдуть зараз із договору, Вашингтону доведеться вислуховувати на свою адресу звинувачення в тому, що саме він винен у безславному кінці договору про РСМД".

Росія, зі свого боку, не відмовчувалася і також періодично звинувачувала американців у порушеннях умов договору шляхом виробництва важких бойових дронів, а також розміщення пускових установок MK41 системи ПРО в Румунії, нагадує Пайфер. У разі ж виходу США з ракетної угоди росіянам більше не треба буде приховувати розміщення 9M729, і в Москви з'явиться можливість активізувати свої зусилля в цьому напрямку, продовжує аналітик. Окрім того, Америка поки немає ракет, аналогічних російським "Новаторам, а плани Трампа щодо Договору про РСМД можуть спровокувати новий конфлікт з європейцями.

Навіть якщо б вони (крилаті ракети, аналогічні до 9M729 – "24" ) і були, де б американці могли їх розмістити? Навряд чи Вашингтону вдалося б переконати Європу, Японію або Південну Корею розмістити у себе американські ракети,
– припускає Пайфер.

Читайте також: В Кремлі попередили, як відреагують на вихід США з ракетної угоди

Чи існує альтернатива розірванню ракетного договору?

На думку експерта, існує. Зокрема, нею могли б стати нові домовленості щодо посилення тиску на Путіна. Йдеться про розміщення на території Європи бомбардувальників B-2 або, щонайменше, часткове оприлюднення секретних документів, які доводять порушення договору про РСМД російською стороною, радить Пайфер.

Дипломатичні "танці" та ще один договір

22 жовтня радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон зустрінеться з високопоставленими російськими посадовими особами, щоб обговорити майбутнє договору про ліквідацію РСМД та інші спірні питання між двома країнами.

Між тим, минулого тижня чиновник з Білого дому повідомив Financial Times, що Сполучені Штати також розглядають можливість перегляду ще однієї ядерної угоди з Росією. Йдеться про Договір СНО-III від 2010 року, який обмежує кількість ядерних боєголовок, які кожна країна може мати, і повинен бути оновлений у 2021 році.

Остаточної позиції у нас ще немає, хоча є кілька ідей, серед яких повторне відкриття переговорів, повернення до моделі Московського договору або ж продовження (СНО-III – "24"). Проте останній варіант малоймовірний,
– зазначив неназваний представник адміністрації Трампа.

Читайте також: Коли очікувати нові санкції проти РФ та який результат від цих обмежень

Що таке СНО-III?Договір СНО-III Росія і США уклали у 2010 році, він набув чинності у 2011 році. Угода передбачає скорочення розгорнутих стратегічних носіїв з кожної сторони до 700 одиниць і до 1 тисячі 550 ядерних боєзарядів на них. Договір СНО-III розрахований на 10 років з можливим подовженням за взаємною згодою сторін на 5 років.