Так, поправки стосуватимуться дистанційної роботи, кращого захисту працівників від звільнення, а також передбачені нові види відпусток. І це лише частина нововведень. Про основні зміни трудового законодавства у Польщі розповів міжнародний сервіс TransferGo.

Читайте також Зміни для українських біженців у Німеччині: важливе про орендну плату при Bürgergeld

Анонсовані зміни частково пов’язані з імплементацією Директиви Європейського Парламенту та Ради ЄС щодо прозорих та передбачуваних умов праці в Європейському Союзі. Згідно із заявами представників уряду, нормативні акти щодо імплементації норм ЄС мають набути чинності у першій половині 2023 року.

Зміни у Трудовому кодексі Польщі 2023

Захист від звільнення

Відповідно до змін, роботодавець повинен буде обґрунтувати розірвання трудового договору та узгодити це з профспілкою, яка представляє працівника. Зараз такі вимоги стосуються лише розірвання договору на невизначений термін.

Нові норми передбачають, що особи, які працюють за строковим договором, зможуть через суд вимагати поновлення на роботі, а не лише компенсацію. З іншого боку, необхідність проконсультуватися з профспілкою щодо планованого звільнення може на практиці полегшити уникнення звільнення.

Зміни передбачають кращий захист працівників від звільнення / Фото unsplash

Нові правила працевлаштування на випробувальний термін

У 2023 році також зміняться правила застосування контрактів на випробувальний термін. Максимальна тривалість такого договору залежатиме від тривалості строкового договору, який компанія захоче укласти з працівником після випробувального терміну. Відповідно до проєкту положення договори з випробувальним терміном можуть укладатися на строк не більше:

  • одного місяця – у разі наміру укласти трудовий договір на певний строк менш як на 6 місяців;
  • двох місяців – у разі наміру укласти трудовий договір на певний строк не менше як 6 місяців і менш як 12 місяців;
  • трьох місяців – в інших випадках (наприклад, коли після випробувального терміну компанія відразу хоче укласти договір на невизначений термін).

Перші два з цих терміни можуть бути додатково продовжені максимум на один місяць. Переукладення договору на випробувальний строк з тим самим працівником допускається у разі його прийняття на іншу посаду.

Покращені умови для віддалених працівників

До Трудового кодексу внесуть зміни щодо дистанційної роботи. Поки що це робилося на підставі Covid Act. Працівник зможе повністю або частково виконувати свої обов'язки за межами головного офісу компанії. Місце щоразу доведеться узгоджувати з роботодавцем.

Компанія повинна буде забезпечити працівника усім необхідним для дистанційної роботи, а також покрити витрати на електроенергію та телекомунікаційні послуги (доступ до інтернету). Для цього може бути встановлена ​​відповідна одноразова сума.

Нові норми також дозволять виконувати дистанційну роботу епізодично за бажанням працівника, але не більше як 24 дні у календарному році. У цьому випадку вам не доведеться платити, наприклад, вищезгадану одноразову суму за підвищені витрати під час роботи вдома. Нові правила набудуть чинності не раніше квітня 2023 року.

До Трудового кодексу Польщі внесуть зміни щодо дистанційної роботи / Фото unsplash

Перевірка працівників на тверезість

Роботодавці зможуть ефективніше перевіряти працівників на предмет сп'яніння. Компанія зможе запровадити алкотестер на робочому місці, якщо це необхідно для захисту життя та здоров’я працівників чи інших осіб або захисту майна. Правила тестування на тверезість набудуть чинності приблизно на межі січня – лютого 2023 року.

Додаткові відпустки та вихідні

Цьогоріч мають бути імплементовані директиви ЄС щодо прозорих умов праці та поєднання професійних і сімейних обов’язків. Це дає право на додаткову відпустку. Нові норми передбачають продовження відпустки по догляду за дитиною ще на два місяці (з нинішніх 32 тижнів до 41 тижня). Додаткові вихідні будуть втрачені, якщо батьки ними не скористаються.

Це має на меті заохотити чоловіків брати участь у догляді за дітьми. Ці два додаткові місяці будуть оплачувані, але не повністю – батьки отримуватимуть надбавку у розмірі 70% від зарплати.

Працівники, які не є батьками маленьких дітей, також отримають додаткову відпустку. Проєкт передбачає запровадження 5-денної відпустки для догляду чи підтримки члену сім’ї (батьків, дітей або чоловіка / дружину) чи когось, хто проживає з працівником. Зацікавлений працівник повинен подати заяву про надання таких вихідних. Вони є неоплачувані.

Ще два додаткові вихідні дні надаватимуться через форс-мажорні обставини у невідкладних сімейних справах, спричинених хворобою чи нещасним випадком, якщо необхідна безпосередня присутність працівника. Наприклад, у разі повені чи інших стихійних лих або катастроф, а також у разі пошкодження будинку, нещасного випадку дитини в школі, раптової хвороби члена сім’ї тощо. Відгул буде оплачено, але у 50% від денної зарплати.

Для працівників у Польщі передбачені додаткові відпустки і вихідні / Фото unsplash

Особливі права батьків

Батьки маленьких дітей можуть розраховувати не лише на додаткову відпустку, а й на інші нові права. Відтак, зміни передбачають більш гнучку організацію праці для тих, хто виховує дітей до 8 років. Тепер роботодавці не зможуть ставити таких працівників у нічні зміни чи залишати на роботі понаднормово без їхньої згоди.

Наразі такі обмеження стосуються лише батьків дітей віком до чотирьох років.