Інформацію про розробку опублікували журналі Nature Communications.

При цукровому діабеті порушується взаємодія гормону інсуліну з клітинами тканин людського тіла, це призводить до гіперглікемії – стійкого збільшення вмісту глюкози в крові. Тому рівень глюкози регулюють за допомогою ін'єкцій інсуліну або вживання препаратів, що підсилюють секрецію гормону.

Читайте також: 5 випадків, коли не варто пити каву

Технологія передбачає введення підшкірного імплантату, який активізується при потраплянні до організму кофеїну, що міститься у каві та чаї. Новий імплантат містить безліч гелевих капсул, начинених спеціально підготовленими клітинами, які створили на основі тканин людської нирки.

Клітини стимулюють вироблення пептидного гормону ДПП-1 (глюкагоноподобний пептид-1). Одна з функцій цього гормону – посилення секреції інсуліну клітинами підшлункової залози.

Такі клітини забезпечили системою C-STAR (caffeine-stimulated advanced regulators), яка розпізнає невеликі дози кофеїну – наприклад, відповідні середній чашці кави. В її основі лежить одноланцюгове антитіло, яке в присутності кофеїну димеризується. Якщо присутня достатня доза кофеїну – клітини починають виділяти ДПП-1.

Загалом дослідники протестували роботу C-STAR за допомогою 26 різних напоїв. Клітини реагували лише на напої, що містять кофеїн: кока-коли, кави, чорного чаю і енергетиків.

Дослід на мишах, які схильні до діабету, показав, що невеликі дози кави нормалізували рівень глюкози в крові тварин за два тижні.

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділіЗдоров'я.