У конфлікті навколо незалежності Каталонії винні обидві сторони: і уряд Іспанії, і влада автономної республіки, вважає оглядач Sueddeutsche Zeitung Томас Урбан.

Читайте також: Чи мала право іспанська влада так реагувати на референдум у Каталонії: думка дипломата

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой міг піти на компроміс у питанні самовизначення каталонців, однак політик зробив ставку на конфронтацію конфлікту, продовжує журналіст.

"Рахой помиляється, якщо вважає, що може покласти кінець демократичному руху мас шляхом введення грошових штрафів і застосуванням гумових куль. Глава Женералітету Каталонії Карлес Пучдемон також не має права вимагати відділення регіону від королівства Іспанії, оскільки на останніх регіональних виборах у 2015 році за нього, прихильника незалежності Каталонії, проголосували лише 48% виборців", зауважує Урбан.

Уже давно не секрет, що глави центрального і регіонального урядів Іспанії зацікавлені в поглибленні протистояння. Обидва політики (...) сподіваються збільшити свої рейтинги на тому, як державна влада застосовує силу проти демонстрантів,
робить висновок автор статті.

Натомість The Guardian застерігає, що наслідки референдуму у Каталонії можуть поширитися далеко за межі Іспанії.

"Протести в Каталонії є частиною хаотичного і багатофакторного підриву авторитету та легітимності традиційної та уніфікованої національної держави як такої, який здійснюють по всій Європі лівоцентристські і правоцентристські політичні партії", йдеться у публікації британського видання.

Читайте також: Єврокомісія визнала референдум у Каталонії незаконним

ЄС мовчки спостерігав за розпаленням конфлікту у Каталонії, хоча лише Євросоюз і зможе посприяти вирішенню ситуації, розмірковує на сторінках La Repubblica Андреа Бонанні.

На думку кореспондента, прагнення до незалежності в Барселоні, як і в Единбурзі, в Антверпені чи Вроцлаві, "живиться" існуванням Європи: її демократичних засад, її великого єдиного і відкритого ринку, її свободи пересування і т. д.

Єдиний урок, який можна винести із "безславної каталонської неділі", полягає у тому, що Європа не зможе довго відвертатися, адже існує занадто багато Каталоній, латентних або потенційних, у багатьох куточках континенту. "Необхідно сформулювати єдиний кодекс, аби направляти ці процеси до рішення, яке влаштує всіх", радить журналіст.

Брюссель повинен відштовхуватися від констатації того, що іспанці і каталонці першочергово європейські громадяни, чиї права як на дотримання законів, так і на політичне волевиявлення повинні бути гарантовані не лише національною та місцевою владою, а й владою європейською. Це могло б стати хорошою базою, щоб змусити супротивників вийти з порочного кола "Мадрид – Каталонія", в який вони себе загнали,
– закликає Бонанні.

Тим часом редакція газети The Times не відкидає можливості впливу на референдум у Каталонії пропагандистської машини Кремля. "Схоже, російські агенти лобіювали на користь сепаратистів Каталонії за лічені дні до референдуму про незалежність", мовиться у статті під назвою "Втручання Москви".

"Спроби Кремля втручатися в демократичний процес у різних країнах мають щось спільне рішучість використовувати їхні внутрішні лінії розколу. Путін прагне зірвати консенсус всередині окремих західних країн і між ними, тому кожного разу такий консенсус шкодить Путіну. Це загальна згода не терпіти його неповагу до міжнародних норм і міжнародного права, що проявилася і в його військовому авантюризмі в Україні, і в підтримці масового вбивці в Сирії. Захід наклав жорсткі санкції, щоб покарати президента Росії та його соратників, і вони, звичайно, прагнуть їхнього скасування", – стверджують автори матеріалу.

Читайте також: Референдум в Каталонії: як реагувати Україні

Нагадаємо, 1 жовтня у Каталонії відбувався референдум про від'єднання від Іспанії. Мадрид оголосив голосування незаконним і намагався його зупинити за допомогою поліції. Внаслідок сутичок між правоохоронцями та місцевими жителями під час референдуму кількість постраждалих перевищила 700 осіб. З метою засудити насильство поліції, 3 жовтня в Каталонії оголошено національний загальний страйк.