Порошенко може затягувати з передачею катерів США для українського флоту: розслідування

30 березня 2018, 15:32
Читать новость на русском

Передача США двох патрульних катерів класу Island з 2014 року формально затягується українською владою через бюрократичні процедури, але справжньою причиною цьому може бути комерційний інтерес заводу Петра Порошенка "Кузня на рибальському", який будує на державне замовлення катери.

Про це йдеться у журналістському розслідуванні програми "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу "UA:Перший").

30-метрові катери класу Island, що раніше були на службі Берегової охорони США, наразі стоять у порту Балтимора. Вперше про можливість їхньої передачі Україні заговорили ще у 2014 році – одразу після анексії Криму та під час обговорень концепції розбудови "москітного флоту". У той час катери вже почали виводити зі складу Берегової охорони США.

Читайте також: У "Богдані" придумали виправдання через закупівлю російських двигунів

Журналісти дізнались зі своїх джерел у Сенаті, що Україна "опирається" подарунку у вигляді катерів вже четвертий рік – нібито через меркантильні мотиви керівництва держави. Згодом те саме повідомили і джерела у Пентагоні.

Майкл Карпентер, екс-радник віце-президента США часів Обами Джо Байдена та колишній другий заступник міністра оборони Америки, який відповідав за Росію та Україну, також опосередковано підтвердив цю інформацію.

До мене доходили чутки щодо катерів класу Island, запропонованих Україні, – що існує альтернативна схема закупівлі та перепрофілювання суден, які будуть вироблятися на "Кузні на Рибальському" – суднобудівному заводі у Києві. У цьому питанні критично важливо мати прозорість – бо якщо ви не знаєте, з чим конкуруєте, ви не можете дійсно виконувати програму озброєння Міністерства оборони раціонально,
– зазначив Карпентер.

Приватне акціонерне товариство "Завод "Кузня на Рибальському" (декомунізована "Ленінська кузня") – на сьогодні єдине працююче суднобудівне підприємство, яке забезпечує військовий флот катерами, які можуть скласти конкуренцію американським. У заводу два бенефіціари – президент України Петро Порошенко та його близький армійський товариш, нардеп Ігор Кононенко. Воно виготовляє у тому числі катери проекту 58155 ("Гюрза М"). Два такі катери вже стоять на озброєнні Військово-морських сил ЗСУ, ще чотири скоро мають поповнити флот.

"Ввезення американських катерів, схоже, частково може сколихнути комерційні плани президентського заводу", – йдеться у розслідуванні.

Саме "Кузня на Рибальському" буде продовжувати бувати кораблі для флоту України, за інформацією програми, на подальші вироби заводу вже закладають гроші у Державному оборонному замовленні.

Читайте також: Теплохід контрабандистів поповнить флот ВМС України

Будівництво нових катерів в Україні на вітчизняному заводі вартуватиме державі від 27 до 35 мільйонів доларів, повідомили журналістам в управлінні кораблебудування ВМС.

При цьому за доставку та розконсервування двох катерів Island доведеться заплатити приблизно 10 мільйонів доларів (5 мільйонів за кожен). При цьому, за даними спеціалістів ВМС, катери відчизняного виробництва за характеристиками будуть слабшими ніж американські.

"Виходить, що один "Айленд" разом із витратами на транспортування, навчання українських моряків та військове дообладнання обійдеться українському бюджету в середньому в шість разів дешевше, ніж подібний катер зі слабшими характеристиками, але збудований на українському заводі", – йдеться у розслідуванні.



Почувши запитання щодо кораблів Island, Петро Порошенко спочатку здивувався, розсміявся, утім, по суті не відповів. "Я вибачаюсь, але зараз в мене немає відповіді, яку я міг би вам надати", – сказав президент та співвласник "Кузні на Рибальському".

Процедура передачі формально затягується через бюрократичну процедуру, врегулювати яку може Кабінет міністрів України, коли винесе окрему постанову. Щоб Україна могла напряму отримати від США катери, заплативши за їхню "розконсервацію".

Проте прем’єр-міністр Володимир Гройсман не зміг пояснити, чому досі американські кораблі не в Україні і направив до міністра оборони.

Ви зв’яжіться з Полтораком, він вам дасть вичерпний коментар, а якщо потрібно, щоб щось прийняв пан Полторак, то він звернеться офіційно в уряд, і ми приймемо рішення,
– сказав Володимир Гройсман.

"Ми обов’язково розглянемо. Все, що стосується оборони і оборонного відомства, вам краще отримати інформацію від міністра оборони", – зазначив Гройсман на ремарку, що міністр раніше вже звертався в уряд і попросив надати окрему постанову Кабміну.

У свою чергу міністр оборони Степан Полторак замість відповідей, сам почав ставити питання журналістам: "Звідки у вас інформація, що Україна не може отримати ці кораблі? Ви не можете знати цю інформацію".

І додав, що "ніяких ускладнень у процесі передачі катерів немає", утім "це те питання, про яке він не хотів би говорити на камеру".

Два патрульні катери класу Island виведені зі складу Берегової охорони США. Частина обладнання та систем зняті, тому за технічне обслуговування та поточний ремонт Україна має заплатити, ще до того, як їх отримає. За попередніми розрахунками, два катери обійдуться у більше ніж 10 мільйонів доларів – це "супутні" витрати. Це у 6 разів дешевше, ніж будувати такий самий корабель на українському заводі – виявили журналісти.

До слова, до Запоріжжя прибуло російське судно з Таганрога, воно пришвартувалося біля державного комбінату "Зірка."