Ще у грудні 2014 року в ефірі німецького телеканалу ARD вийшло сенсаційне розслідування журналіста Хайо Зеппельта. Документальний фільм свідчить, що російські легкоатлети систематично вживають заборонені препарати. Видають пігулки тренери і лікарі, а лабораторії замітають сліди.

Російське антидопінгове агентство РУСАДА, яке мало би контролювати процес, перевірки влаштовує лише для показухи. Головні герої стрічки, що й здійняла справжній скандал у російському спорті, – легкоатлетка Юлія Степанова і її чоловік Віталій – колишній працівник РУСАДА.

Перевіряти росіян взялося Міжнародне антидопінгове агентство. Паралельно Зеппельт публікує чергові викриття – про турніри 2001-2012 років, зокрема й про олімпіаду в Лондоні. Тоді кожен третій російський медаліст мав підозрілі допінг-проби. В основу нового фільму лягли секретні протоколи Міжнародної федерації легкої атлетики. Скандал вийшов на міжнародний рівень.

Реакція не забарилася. У Міжнародній федерації легкої атлетики "полетіли голови". З посади президента – у тюрму – пішов сенегалець Ламін Діак. За приховування брехливих даних про допінг Росія заплатила йому кругленьку суму в 1 мільйон євро.

9 листопада Міжнародне антидопінгове агентство представляє офіційні результати інспекції. На трьохстах сторінках звіту детально розповідають про "культуру брехні" у російському спорті. Незалежна комісія з'ясувала – допінг-схеми у Росії курують ФСБ та Міністерство спорту. А в обмін на хабарі про махінації мовчать і міжнародні структури.

Та зухвалості росіян, схоже, немає меж. Допінг-машина діяла навіть під час перевірки.

Відтак, Російське антидопінгове агентство дискваліфікували. Інспектори рекомендували відсторонити російських бігунів від міжнародних змагань, зокрема й – Олімпійських ігор, які пройдуть наступного року в Ріо-де-Жанейро.

Міжнародна федерація легкої атлетики до поради прислухалась, щоправда, санкції ввела тимчасово. Росії висунули перелік вимог. Якщо та погодиться грати за загальними правилами, російські атлети таки зможуть боротися за Світову першість.

Цікаво, що в Москві усі звинувачення спочатку називали брехнею і провокацією. Та невдовзі заспівали по-іншому.

Поблажливість до Москви викликала підозри. За справу взялися журналісти видання Daily Mail. І з'ясували, що новий очільник Міжнародної федерації легкої атлетики – британець Себастьян Коу – пов'язаний з російським капіталом. Його передвиборчу кампанію на пост президента фінансував футбольний клуб Челсі, власником якого є російський мільярдер Роман Абрамович.

Автор сюжету – Юлія Павлюк.

Читайте також: Україна спробує завоювати звання найсильнішої тенісної нації