У новітню історію за часів незалежності між Україною та Росією укладено близько 400 різних договорів та угод. Вже фактично п'ятий рік російській агресії проти України і наша країна вийшла всього з 35 таких угод. І на черзі ще лише вісім, так і не наважившись на головний крок – розрив дипломатичних стосунків.

Читайте також: Якщо ми не переможемо, Росія буде біля кордонів Євросоюзу, – Гройсман

Натомість початок, хоч і можливо запізно, покладено. 21 вересня Київ надіслав офіційну ноту до Москви, де підтвердив намір не продовжувати договір про дружбу й співробітництво з Росією.

В цій ноті дуже детально аргументуються всі порушення Російською Федерацією. Я підкреслюю тут слово "всіх" суттєвих положень цього договору,
– прокоментував міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

У цьому документі було як мінімум зафіксована повага до державних кордонів, якими Росія грубо знехтувала в 14-му році. Експерти вважають, що гучні заяви певних кремлівських політиків, що тепер вони можуть зневажати українську територіальну цілісність, це лише слова.

"Принципи поваги міжнародного права, основних засадничих норм міжнародного права, закладені в національному законодавстві Росії. Жити в мирі і поважати територіальну цілісність і суверенітет сусідніх держав – це її зобов'язання перед собою", – зазначив український дипломат Богдан Яременко.

Міністр закордонних справ стверджує, що в договорі про дружбу між Україною та Росією не було жодних механізмів врегулювання суперечок.

Якщо Росія порушує цей договір, як правило є чітко вказана логіка – до яких судів чи органів іти. Оскільки це був договір про дружбу й співробітництво – це навіть не було передбачено,
– відповів Клімкін.

Тобто формально Україна лише закріпила де-юре те, що Росія порпала норми цього договору. Але залишається ще низка важливих домовленостей між двома країнами, які досі діють. Зокрема, договір про спільне використання Азовського моря.

Читайте також: Росія блокує європейські судна в Азовському морі: у ЄС готують відповідь

Провокації російських військових в Азовській акваторії стають все зухвалішими. Публікують відео, на яких видно, що російський катер пройшов за лічені десятки метрів від українських прикордонників. Також росіяни постійно затримують міжнародні кораблі, що прямують до українських портів, бо домовленість про спільне використання моря дає росіянам таку можливість. Його розрив міг би дати Україні юридичні підстави для позову на росіян.

Тоді в дію вступить міжнародне морське право, з'явиться поняття нейтральних вод і поняття морського державного кордону на відстані 12 морських миль від узбережжя,
– підтвердив військовий експерт Олег Жданов.

І залишається відкритим те, про що йшла мова на початку сюжету – дипломатичні відносини між Україною та Росією. Богдан Яременко каже, що у нас взагалі немає стратегічного бачення – як будувати стосунки з країною-агресором. Розривати дипломатичні відносини з Росією в українському МЗС поки не беруться і залишають цю тему без коментарів.

У чому полягає договір про дружбу України з Росією?Цей договір був підписаний 31 травня 1997 року в Києві. Згідно з його умовами, сторони зобов'язувалися, зокрема "поважати територіальну цілісність та суверенітет" одна одної, а також "підтверджували непорушність наявних між ними кордонів".