З ними все більш-менш просто. Ні, я не експерт зі складів і не маю жодного уявлення, чому боєзапас під Вінницею злетів у повітря. Експертів з цього питання зараз виявилось просто до чорта і в телевізорі, і в інтернеті. А я гадати про причини не берусь.

У попередніх катастрофах на складах боєприпасів була купа різноманітних причин: і пожежа трави, і розпил – в прямому сенсі – снаряду, і розпил – в переносному сенсі – пожежного захисту, і решта проявів недбалості у всьому її різноманітті. Можливо, у Вінниці трапився нещасливий недопалок, як переконують одні. Можливо – диверсійна група, як переконують інші. Я не знаю.

А "просто" я кажу тому, що рветься там, де тонко. Якщо в Україні процес фінансування виписаний таким чином, що найуспішніший аграрій Юрій Косюк отримує з бюджету 1 мільярд гривень дотацій за півроку, а на охорону та утримання військових складів в бюджеті передбачено 100 мільйонів гривень на рік, то пріорітети чіткі, зрозумілі.

Читайте також: Одне розчарування: як зрозуміти логіку президента

І нічого дивного в тому, що склади з якоїсь причини вибухають, а в будинку – маєтку, палаці аграрія Косюка – все просто ідеально. Бо про нього піклуються. І жоден снаряд, до речі, до нього не долетить, принаймні, я на мапі великих військових складів поруч не знайшов.

І вже тим більше нічого не долетить до лондонської квартири Ріната Ахметова, на якого працює цілком законна, але захмарно несправедлива формула "Роттердам+". Ця формула кепська, навіть коли вам вистачає і на утримання складів, і на утримання Ахметова. Але коли гроші можна доправити або туди, або туди, і ви обираєте Ахметова, то, поетично кажучи, склади потім ї*ошать від метафізичної люті і образи. Чого ще очікувати.

Одразу за військовими складами дуже цікаво і гучно вибухнула і коаліція. Представники та симпатики народного фронту разом почали мочити очільника Генштабу Муженка, який "людина президента". Тому що на складі була недбалість і то все його вина. Представники і симпатики "Блоку Петра Порошенка" рішуче взялись валити "Народний фронт" і Авакова, тому що МВС і СБУ провтикали диверсантів.

СБУ в нас взагалі-то президентське, але хто вже в цій політичній зарубі зважає на такі дрібниці. Тим більше сама Служба безпеки з метою упередження подальших вибухів на військових складах зупинила експорт кондитерських виробів низки – але не всіх – українських виробників, а також провела ряд обшуків у IT-компаніях та вилучила чергову партію обладнання. Ну коротше, була дуже заклопотана звичними для себе речами, а також спробою вигадати пояснення, як то все пов'язане із військовими складами у Вінниці.

Читайте також: У Запорізькій обладміністрації вирішили оздоровити лисиць на 154 мільйони гривень

Ну це був сарказм і жалюгідна спроба перевершити реальність. Адже в реальності саме в районі цих складів саме в дні вибуху СБУ проводила антидиверсійні навчання. Як це закоментуєш. Зрештою з президентської Генпрокуратури вийшов головний військовий Матіос і взагалі всім навернув темники, тому що повідомив – диверсантів не було. І попутно наїхав на президентских військових радників.

Я до чого: всі ті люди, які роками за будь-яку, навіть найбільш обґрунтовану критику на їхню адресу одразу волали в мегафон "Не розхитуйте човен, народ має бути єдиним із владою, ми крадемо заради твого світлого майбутнього!" вже за дві години після катастрофи влаштували на цьому човні масову БДСМ-оргію з піротехнічним шоу та бійкою дошками. Причому ці дошки вони видирають з дна човна.

І я зараз це все кажу не тому, що "не треба шукати винних". Ще й як треба. І шукати, і саджати. Але результатом їхньої показової вакханалії стануть 5 років умовно для чергового по складу майора та якісь малопомітні зміни у рейтингах політичних сил через два рочки. І можливо – можливо – на наступний рік накинуть кілька мільйонів на охорону військових складів.

Читайте також: Судді і нерухомість: як отримати "на шару" новеньку квартиру від держави

Але лише за умови, якщо знайдуть в кого їх відібрати. З вас. Пояснять вам про патріотизм та складну ситуацію. І будуть праві. Ситуація складна, патріотизм потрібен. І вам це пояснити можна, а Ахметову – ні. Ну і Косюк навряд чи захоче заскладувати трохи снарядів у винних льохах свого палацу. Хоча от саме там вони б були у капітальній безпеці і надійності.