Чи захоплювалися ми Стівом Джобсом? О так! Не просто захоплювалися, ми звеличували його як бога, зводячи на всі мислимі і немислимі п'єдестали. Поза сумнівами, він того заслуговував, по праву вважаючись королем інновацій і генієм винахідницької думки. Зрештою, Джобс став одним з небагатьох щасливчиків, хто з гуркітливих "блакитних океанів", що поглинув мільйони менш щасливих інноваторів, зумів видертися на твердь справжнього успіху.

Читайте також: Знову посварились: Microsoft звинуватила Apple в крадіжці ідеї

Всім відомо, що було далі. Джобса змінив Тім Кук, мабуть, найменш харизматичний лідер корпоративного світу. У цьому йому вже точно не зрівнятися з попередником або з тим же Ілоном Маском. Та й чи потрібно? Спочатку після смерті Джобса всі були впевнені, що – так.

Скільки було жалю, що Аpple Тіма Кука перестав дарувати людям диво. Дійсно, хіба можна назвати дивом iWatch, єдиний новий продукт, виведений компанією на ринок після Джобса? Навряд чи. Але магія в іншому. За шість років правління Тім Кук зробив своїх акціонерів багатшими на 564 мільярди доларів. Вдумайтеся! Це в шість разів більше, ніж нинішній ВВП України. Протягом шести років акціонери Apple багатіли в середньому на 18% в рік. Фантастичний результат!

Як це стало можливим? Настала золота ера, і ми спостерігаємо стрімке зростання ринку? Та ні, виробництво планшетів і ноутбуків скорочується практично у всіх виробників, крім Apple. Інерція досягнень Джобса? Напевно, не без цього. Хоча в сучасному світі, особливо у високотехнологічних галузях, імпульс минулих перемог загасає дуже швидко. Геній Тім Кук? Найвірогідніше, геніальність – це занадто голосно, а ось найвищий професіоналізм – саме те! І ще одне. Мені здається, справа в надійності фундаменту. Тім Кук досяг успіху, отримавши в спадок і продовживши ефективно розвивати сучасний інститут збагачення акціонерів з чітко поставленими принципами і ясними цілями.

Те, що, на мій погляд, визначає успіх постджобсівського Apple, цілком може пояснити невдачі пострадянської України. У нас немає державних інститутів, націлених на створення багатств для народу. Ми не отримали їх в спадок від СРСР і не змогли створити за 26 років незалежності. Все, що нам вдалося побудувати – це злодійські чиновницькі спільноти, що методично спустошували країну всі ці роки. О, і ще... В останні чотири роки ми ще ударними темпами зуміли побудувати касту професійних активістських організацій, в простолюдді грантоїдів, що розбещують молодь легкими грошима і часто-густо відволікають від справжніх професій підміною цінностей.

Ну, а в таких умовах, яких талановитих управлінців в країну не привези, чорта з два у них щось вийде. Що, власне, яскраво продемонстрували приклади останніх років. Ні Джобс, ні Кук, ні Баффетт з Гейтсом тут не впораються. Їх запросто зметуть спритні хлопці, майстри створення фейсбучних образів, які розкидаються яскравими гаслами і патріотичними закликами і невтомно борються з ворогами на просторах телевізійних і соціальних мереж. Шкода тільки, що ці герої нашого смутного часу не мають нічого спільного ні з реальним життям, ні з справжнім професіоналізмом.

Де ж вихід? Залишається вірити, що в еволюції. Зрештою, англійці і французи сотні років назад теж були неотесаними феодальними варварами, ще гірше, ніж ми зараз. А все ж зуміли за якісь кілька сотень років, через кров революцій і повільність еволюції побудувати справжні інститути демократичного управління державою. Ось і ми зуміємо! Просто потрібно набратися терпіння, чекати і працювати, бажано не в фейсбуці.

Автор: Іван Компан. Джерело: Новое время

Читайте також: Відставка Балчуна: стало відомо, хто тимчасово очолить "Укрзалізницю"