Тепер промисловці шукають шляхи скорочення витрат, а також підвищення ціни на свою продукцію.

"Протягом 2011 року для хлібопекарських підприємств ціна на газ підвищувалася тричі - в квітні на 12%, в липні на 18%, а також у листопаді майже на 12%. Таким чином, з початку року ціна на газ зросла на 43% - з 3200 гривень за 1 тис. куб. м в січні до 4600 гривень в листопаді", - розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів Володимир Слабовський.

Він пояснив, що питома вага газу в структурі собівартості виробництва хліба займає близько 6%.

Найбільш енергозалежна від газу галузь - хімічний комплекс з виробництва азотних добрив. Тут газова складова у продукції досягає 60-90%, оскільки газ використовується як в технологічних цілях, так і як сировинний компонент.

"Після переходу більшості азотних підприємств до нового власника - Дмитра Фірташа - заводи перестали вирішувати газову проблему за рахунок бюджету", - сказав екс-президент ЗАТ Сєверодонецьке об'єднання "Азот" Олексій Кунченко.

Якщо у хіміків поки все нормально, пекарі ще мають можливість перекрити газові втрати підвищенням вартості, більш дорогою випічкою, ціни на яку не регулює держава, то переробникам цукру доводиться важко.

"Частка газу в собівартості нашої продукції становить від 25% до 30%. Собівартість виробництва цукру в середньому в галузі дорівнює 7500 гривень за тонну, а відпускна ціна - 6500 гривень. Крім того, цукор погано купують зараз, в результаті чого переробники зіткнулися з проблемою дефіциту оборотних коштів", - розповідає гендиректор асоціації "Укрцукор" Микола Ярчук.