"Правий сектор" проти істерики

Друзі стрілка пояснюють: випив, бо сумував, що досі не люстровано Міністерство внутрішніх справ. А тут недоречно зчинилася суперечка через барикади на Майдані: вечір, алкоголь, туга. І три підстрелених чоловіки. Серед них – перший заступник голови КМДА Богдан Дубас, отримав найлегше поранення, його не госпіталізували. Інший – 19-річний Сашко – в реанімації.

Він прийшов на початку лютого і був впродовж усіх бойових дій на Майдані і разом із ним ми були і в Маріїнському парку, і під час подій на Інститутській. Дуже відповідальний і відважний молодий чоловік, скажем так, – розповідає друг пораненого Роман Баковський.

"Зараз він перебуває у важкому стані у реанімації інтенсивної терапії. Поранені були права та ліва легені, діафрагма, селезінка та мало місце наскрізне поранення м'яких тканин лівого передпліччя. Хворому було виконано чотири важкі оперативні втручання на правій легені, черевній порожнині, видалено селезінку", – відзвітувала заступник головного лікаря Міської клінічної лікарні № 17 Тетяна Барановська.

Іншому самооборонівцю, кримському татарину Дільшоду Мєнвєлієву, прострелили ногу.

Якщо не буде запальних процесів, як це зазвичай буває після вогнепальних поранень, хворий буде перебувати 10-11 днів у нас, а потім буде повністю здоровий, – заявив заввіділенням травматології клінічної лікарні № 12 Анатолій Самохін.

"Був конфлікт між українськими хлопцями. Викликали, почали говорити, розвернувся і ні з того, ні сього почав стріляти у людей. Ні, я його не знаю, і не бачив ніколи раніше", – каже поранений Дільшод Мєнвєлієв.

Цей хлопець зробив кілька пострілів у повітря і, очевидно, там кулі зрикошетили і в когось потрапили. Ми нікого не збираємося вигорожувати, чи виправдовувати: дійсно має бути справедливе розслідування. Єдине, на чому ми наполягаємо, це те, щоб не робили з цього такої істерики, – наголошує член політради "Правого сектору" Олег Однороженко.

Рада вирішила роззброювати незаконні збройні формування

Активіст-стрілок здався міліції, а та, в свою чергу, зажадала звільнення Готелю "Дніпро" – місця дислокації "Паравого сектора" та його роззброєння.

Молоді люди зі сходом сонця завантажились в автобус і виїхали... у табір.

Вони відправились без зброї, у супроводі співробітників СБУ, в один із заміських тренувальних таборів. Зараз відбувається огляд готелю, на цей момент виявили декілька одиниць зброї, в тому числі саморобний вибуховий пристрій. Зброя не може бути доступною на вулиці в такій кількості, тим більше, коли йдеться про неврівноважених молодиків, – заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

У Верховній Раді одразу дослухалися до вимог правоохоронців і ухвалили постанову про роззброєння незаконних збройних формувань.

Парламент вирішив підтримати силові структури України – МВС, СБУ в їх прагненні роззброїти незаконні збройні формуванні і окремих осіб, які незаконно тримають зброю, – пояснив голова фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

“Я думаю, що там десь до 10 років передбачається позбавлення волі за носіння, зберігання вогнепальної зброї нарізної”, – нагадав регіонал Микола Джига.

Навіть якщо ми ухвалимо закон про цивільну зброю, це нікому не дозволить ходити зі зброєю в центрі міста, більше того, стріляти зі зброї, більше того, ходити в нетверезому вигляді і не мати відповідного права цією зброєю користуватися, – розповідає нардеп від ВО "Свобода" Юрій Сиротюк.

Втім, на самооборону Майдану це рішення не справило особливо приємного враження. Мовляв, підозріло поводиться влада. Адже не покарано жодної особи, причетної до кривавих подій на Інститутській, натомість, виселенням "Правого сектора" керує полковник Сергій Асавелюк, який, за різними фото- і відео-свідченнями, віддавав накази снайперам у лютому.

На сьогоднішній день за фактами причетності працівників міліції, в тому числі полковника Асавелюка, проводиться перевірка Генеральною прокуратурою. Ніяких звинувачень полковнику не пред'являли, – зауважив заступник міністра внутрішніх справ з громадської безпеки Сергій Яровий.

"Пройшло 40 днів від гибелі Небесної сотні і ні одна людина не покарана, ну це абсурд. Хай теперішній уряд і теперішня влада наведе порядок в країні, а тоді у нас щось забирає. Хай покажуть своїми вчинками – правильними, послідовними, і коли люди їм довіряться, повірте, прийдуть і самі складуть зброю", – вважає сотник окремої бойової сотні Володимир Парасюк.

На екскурсію до Українського дому

Пояснюючи свої дії інтересами Майдану, деякі сотні самооборони досі займають чимало столичних приміщень. Серед них – будівлі магазинів Боско, офіс Київстар на Хрещатику, готелі Козацький та Дніпро, Будинок архітектора та офіс Компартії, а також КМДА та Укрпошту. В Українському домі оселилися більше десяти сотень самооборони. Саме тут – найсуворіша охорона. Містом повзуть чутки, що навіть є катівня для "неправильних" громадян.

Я побачила, що вели дівчину, вели дівчину чоловік 10-15, вони її взяли в кільце, тобто там були і дівчата, і хлопці, вони повели її кудись у підвал. Вели дуже жорстко тобто з матюками, вони її били на ходу, потім я звернулась до своїх знайомих, яких я там випадково побачила, які там все ще перебувають. Вони кажуть, що так, є така кімната тридцята, про неї всі знають в принципі, але про це не прийнято вголос говорити, – розповідає очевидець подій в Українському домі Вікторія Резніченко.

"Це люди, які тут вже не один місяць, деякі – з самого початку, люди, які пройшли випробування і боєм, і не у всіх психіка витримує події ті, які були, є проблеми із здоров'ям – як фізичним, так і психологічним, і є проблема з дисципліною, тому що різні тут люди бувають", – пояснює комендант Українського дому Валерій Білик.

Телеканалу "24" провели екскурсію підвалами Українського дому. Показали склади... сала.

Чи ми тут катуємо людей? Ну, шановні, ми боремося з тим, щоб.. за рівні права. І щоб в нас тут була катівня.. Ну. можливо, для кожного своє розуміння катувань. Один не витримує моральний тиск і отримує від своїх десятників, сотників... Я не знаю, як відповісти на запитання.. Іменно такої, як я розумію, такої катівні немає, – каже Білик.

Самооборона Майдану не довіряє владі

Ославилася і одинадцята сотня Майдану, яка самочинно захопила приміщення підприємства "Дніпрозв’язок". При цьому сотник Анатолій Жорновой на прізвисько Ведмідь, охоронна фірма якого раніше орендувала захоплене приміщення, навіть погрожував керівнику підприємства.

Анатолій Ведмідь, за словами членів "Правого сектора", є радником міністра внутрішніх справ Авакова і був одним із свідків стрілянини на Майдані. Не на камеру, самооборонці припускають, що деяких сотників підкупила вже нова влада: вони або нічого не роблять, щоб навести лад, або прикривають провокаторів. Проконтролювати, хто є хто, майданівці не мають змоги.

Люди, які пережили стрес, які пережили втрати, у них не може бути якохось неадекватних оцінок ситуації. В результаті хтось починає вживати алкоголь. Або інші деструктивні методи, звичайно, ні до чого хорошого це не призведе. У цьому напруженні люди, які перебувають, вони потребують допомоги, підтримки, але дуже мало з них звертаються до психологів, – говорить працівник інформаційного штабу "Самооборони" Андрій Мочурад.

Самооборона Майдану здавати позиції не збирається. Мовляв, нова влада не викликає довіри і варто її контролювати своєю присутністю на Майдані.

В нас зброя тільки офіційно зареєстрована. Люди, які мали до того, до революції, до Майдану – вона є вся офіційно облікована, тільки не можу сказати, в яких одиницях і хто її має. Особисто я зброї не маю. Майдан кинули, його розірвали, роздрібнили. Тому що був один керівник і керівник в один момент пропав, – говорить сотник окремої бойової сотні Володимир Парасюк.

"Багато активістів майдану з'явилося після 25 числа, це в основному активісти, які там ходять напідпитку, це ті люди, які ніякого відношення до Майдану не мають, ми їх вилучаємо, за кожне чергування за ніч виставляємо по 5-6 чоловік з позором з Майдану, але це якось не збавляє їхнього запалу", – член ОУН Микола.