Проти бізнесменів стоїть ціла державна машина – бюрократія. Бо задача номер один – довести факт злочину. І навіть якщо цей етап пройдений, задача номер два – відмотати все назад.

Читайте також: Чому екс-власник "Мрії" Гута хоче підставити колишнього працівника агрохолдингу

На усе це можуть знадобитись місяці, і то за умови, що рейдерство спливло на поверхню одразу. А буває і так, що вказівка одного високопоставленого чиновника без зайвої тягагнини вирішує проблему за лічені хвилини. Рейдерство в Україні стало прикрим мейнстрімом, і боротися з цим аж ніяк не легко, адже рейдери завжди на крок попереду. Вони поза законом. Утім, варто розуміти без державного апарату вони безсилі.

Їх попіплічниками майже в 90% випадків стають люди наближені до державного апарату. Найчастіше – це держреєстратори, які, по факту, на основі підробки легалізовують силовий метод рейдерського захоплення. Класична історія нещодавно відбулась на Харківщині,
– зазначила журналістка-розслідувачка Катерина Мітєва.

Харківська історія сколихнула усю країну. Колишні бійці "Азову" на боці рейдерів. Беззуба поліція, спецназ і пегеговорники по іншу сторону. І навіть сам міністр МВС – не залишився осторонь. Усе за класикою жанру. Кінець літа, зібраний урожай. А значить у хід пішли підробні документи, зміна власника у реєстрі і класичне – силове захоплення. Саме за такою схемою і віджали фермерське господарство Олександра Строгого у селі Занки на Харківщині.

рейдерство харківщина строгий
Як віджимали фермерське господарство Олександра Строгого

Корпоративні права на фірму а отже на увесь цей урожай і техніку переписали на нікому невідому Олену Маруняк з пропискою на окупованій території. Державний реєстратор – Олександр Драгін. Відомо, що договір купівлі-продажу підроблений, відкрита кримінальна справа, не пройшло і місяця, а фермерське господарство у реєстрі уже повернули його законному власнику пану Строгому. Такий собі швидкий хепіенд.

Читайте також: Як верхівка КПІ перетворила Національний університет на власний прибутковий бізнес

Цікаво, чи могла б бути така блискавична реакція без втручання самого Авакова і його соратиника пана Петренка. Чому ця історія і близько не стоїть поряд із сотнями інших кричущих випадків, приміром, із Бережинкою? Минув рік, а там іще досі 65% компанії належить рейдерам. А в миколаївському братському маслопереробному заводі Верховний суд бачив підробні документи, але повернув завод рейдерам.

Ми переконались, якщо влада, дійсно, зацікавлена, такі питання можна дуже швидко вирішити, а от якщо влада або не зацікавлена, або взагалі в темі – реальні власники будуть роками оббивати пороги судів, органів юстиції і добиватися правди,
– підкреслила Катерина Мітєва.

Утім, змінити власника в реєстрі, або затягти його у штучні борги і взяти силою, як виявилось, далеко не єдиний метод рейдернути агропідприємство. Цього року ми стали свідками іще однієї вже інтелектуальної схеми. "Це коли усе виключно на паперах. Уявіть собі, коли підприємство блокуютють на рівні банків фіскальної і виконавчої служби, і бізнесменам, фактино, зав'язують руки. Саме така історія трапилась на Дніпропетровщині", – додала Мітєва.

рейдерство гпу дніпро
Компанію "Павлоградзернопродукт" блокували по-тихому

Ані силових набігів, ані галасу, ані крику на елеваторі "Павлоградзернопродукт" не було. Компанію блокували по-тихому. Професійно і на високому рівні. Почалось усе з того, що кільком партнерам агрофірми надіслали одне і теж рішення Печерського суду.

В кінці квітня наші контрагенти отримали листа, адресат був ГПУ. В цьому рішенні було вказано, що стосовно "Павлоградзернопродукт" було порушено кримінальну справу, і на підставі цієї кримінальної справи були потрібні документи за період в три роки відносин між нашими компаніями. Трейдери призупинили з нами роботу,
– розповів заступник директора ТОВ "Павлоградзернопродукт" Кирило Бондаренко.

У рішенні чітко вказано: "Павлоградзернопродукт" за допомогою фіскалів незаконно переводив безготівкові кошти у готівку і ухилявся від сплати податків. На вимогу суду партнери мали надіслати пакет документів з даними про "Павлоградзернопродукт" слідчому ГПУ Олександру Савці. От тільки Печерський суд ніколи не виносив такого рішення.

Читайте також: Моторошні таємниці сумнозвісного табору "Славутич", через недбалість якого померла дівчинка

Те, що це підробка підтвердили і в суді, і в прокуратурі. А от тут цікавий момент: слідчий ГПУ пан Савка ці документи усе ж отримав – розповідають правозахисники.

Хто є замовником протиправних дій – дивіться у програмі.