Майже всі шахти з антрацитом, на якому працює більшість українських ТЕС, опинились в зоні АТО. Рік тому Національна комісія з енергетики та комунальних послуг вирішила купувати вугілля на міжнародній біржі в Роттердамі. Однак фактично все вугілля надходило з окупованого Донбасу залізницею. А у тариф закладали викопне за ціною як Південній Африці, плюс доставка кораблями до України. За півроку переплата лише на одній доставці склала понад 10 мільярдів гривень, порахував колишній член НКРЕ Андрій Герус.

Найбільші зиски, на думку експерта, отримували монополісти: державні ТЕС та олігарх Рінат Ахметов, якому належить більшість антрацитових шахт та теплоелектростанції, які ж це вугілля спалюють. Урядовці спочатку намагались розібратись у ціні.

Та серйозно взялись за формулу лише взимку, коли активісти та ветерани АТО влаштували торгівельну блокаду з окупованими територіями. Влаштували навіть публічні допити на засіданні уряду.

Читайте також: В Україні 4 з 5 ТЕС зупинили свою роботу

Зрештою, вирішили – формула не діє, оскільки взимку ціни на роттердамській біржі зросли майже вдвічі. Однак для господарського суду Києва це не аргумент. Він скандальну формулу скасовувати відмовився. Зате "Роттердамом+" зацікавились ГПУ та Національне антикорупційне бюро. Але про якісь результати розслідування нічого не чути. Тим часом, урядовці, відмовившись від антрациту з окупованого Донбасу, обіцяли купити його вже в США.

Щоправда, договір до сих пір не підписаний. А його ще й привезти з Америки треба. Тому підготовка до нового опалювального сезону знову під питанням.