Яке рішення винесли?

18 лютого Апеляційний суд Гааги виніс рішення проти Росії за скаргою колишніх мажоритарних акціонерів ЮКОСу. Суд спирався, зокрема, на Договір про прийняття Криму до складу Російської Федерації 2014 року як на свідчення того, що Росія користується механізмом тимчасового застосування міжнародних договорів у всій їх цілісності. Це випливає з повного тексту рішення суду, – так трактували цю інформацію російські ЗМІ.

До теми: Суд в Гаазі зобов'язав Росію сплатити 50 мільярдів доларів ЮКОСу: що відомо про справу

Натомість, фактично суд заявив, що та позиція, на якій наполягає Росія в суперечці з ексакціонерами ЮКОСу, не підтримується в інших прикладах її міжнародних договорів.

Українські ЗМі підхопили це рішення суду і побачили в ньому зраду інтересів України, бо суд опирався на російський Договір про прийом Криму у склад Росії, називаючи його міжнародним договором.

суд в Гаазі, суд проти Росії, ЮКОС проти Росії
Росіяни трактують міжнародне право так, як їм забажається / Фото pixabay.com

Зради нема?

Проте, вітчизняні юристи-міжнародники, коментуючи це рішення суду сайту 24 каналу наголосили, що в ньому немає зради інтересів. На переконання юристів, суд показав Росії, що вона "крутить" міжнародним правом як хоче. По суті цей аргумент знаходиться в полі так би мовити юридичного знущання: анексія Криму порушила таку величезну кількість норм міжнародного права і тепер вони не можуть всерйоз стверджувати, що це було правомірно. Скільки б росіяни не намагались оформити анексію нібито це було законно, проте їм це не вдасться.

Тому Гаазький суд їм сказав наступне: ви застосовуєте міжнародне право коли і як бажаєте. Це логіка Гаазького суду. Вона не то що юридично бездоганна, але це спосіб сказати росіянам, що вони поводяться з міжнародним правом неадекватно.

Ніякої зрадоньки немає, все нормально. Ба більше, Росії дошкульно від цього рішення, бо її оштрафували і стягнули безпрецедентну кількість грошей на користь колишніх акціонерів ЮКОСа. Жодних проблем для України від цього рішення в принципі не може бути,
– наголошують юристи.

Рекомендуємо: Росія задоволена рішенням Гаазького трибуналу щодо позову України

Росії показали наступне: не можна поводитись з міжнародним правом так як вона це робила виправдовуючи анексію Криму. Анексія не може бути виправдана жодними міжнародно-правовими угодами, договорами та іншими процедурами.

Що потрібно знати про справу "ЮКОСу"?

  • "ЮКОС" був провідною нафтовою компанією у Росії, у 2003 році експерти назвали її четвертою у світі за кількістю переробленої і видобутої нафти.
  • У цьому ж році "ЮКОС" була примусово збанкручена російським урядом, а її майно та активи були незаконно відняті та привласнені російськими урядовцями.
  • Через два роки після збанкручення акціонери звернулися до Міжнародного арбітражу в Гаазі, який вирішив, що компанія справді зазнала атаки російською владою.
  • У 2014 році Європейський суд з прав людини зобов'язав Росію виплатити акціонерам "ЮКОСу" компенсацію у майже 2 мільярди євро за переслідування та судові процеси.
  • У 2015 році арбітражний суд вже зобов’язав Росію виплатити 50 мільярдів доларів, але рішення скасував окружний суд Гааги. Мотивували це тим, що Росія не ратифікувала Енергетичну хартію.
  • Конституційний суд у Росії дозволив не виконувати це рішення Міжнародного суду, ухваливши постанову, що це рішення порушує положення російської Конституції.
  • 18 лютого 2020 року Апеляційний суд скасував рішення окружного, тому Росію знову змушують сплатити компенсацію.
  • Мін’юст Росії вважає рішення Гааги невмотивованим і збирається подавати скаргу.