За результатами 2017 року Україна зайняла 130 зі 180 місць в рейтингу Індексу сприйняття корупції. Це гірше, ніж у деяких країн Африки, більшості країн Латинської Америки і азійських країн. Серед наших сусідів за рівнем корупції – Іран, Гамбія, М’янма, Папуя Нова Гвінея, Гондурас, Парагвай.

За останній рік Україна піднялась в цьому рейтингу на 1 сходинку, тобто практично не покращила своїх результатів, ба більше, укладачі рейтингу, міжнародна організація Transparency International, прийшли до висновку – темпи боротьби з корупцією в Україні знизилися двічі.

Читайте також: Ручні аудитори НАЗК: що загрожує системі е-декларування та які це матиме наслідки

Але як таке може бути? А як же звіти Генпрокурора про безпрецедентні результати боротьби із корупціонерами і повернення грошей Януковича? Як же розповіді Президента на всіх міжнародних зустрічах про прогрес України в боротьбі із корупцією, про створення нових антикорупційних органів і систему е-декларування?

А як же заяви Прем’єр-міністра про те, що проблема корупції настільки перебільшена, що Уряд навіть не включив антикорупційних заходів до своїх пріоритетів на 2018 рік? Судячи з їхніх слів і дій, корупція вже майже подолана, а всі корупціонери покарані.

Чому ж тоді жоден високопосадовий корупціонер не сидить? І чому результатів такої успішної боротьби з корупцією, про яку звітує керівництво держави, не відчувають громадяни?

О ні.
Невже.
Вони.
Брешуть нам просто в очі?

Відповідь знайдемо у вже згаданому Індексі. При його формуванні кожній країні присвоюється певна кількість балів від 0 до 100. 0 означає корупцію замість держави — тобто держави немає, вона не виконує своїх функцій і існує виключно для того, щоб задовольняти інтереси дуже обмеженого кола осіб. 100 означає майже відсутню корупцію.

Всі держави в залежності від кількості балів поділяються на чотири категорії: від 0 до 30 — значний рівень корупції, від 31 до 60 — держава намагається боротись із корупцією, від 61 до 90 — корупція мало впливає на країну, від 91 до 100 — корупція незначна.

Читайте також: Операція "НАБУ": як окремі особи намагаються звузити законні повноваження органу

Україна цього року набрала 30 балів. Це означає, що Україна не потрапила навіть до категорії держав, які намагаються боротись з корупцією. Але – заждіть, як це можливо, коли тільки за останні кілька років було створено цілу купу спеціалізованих антикорупційних органів?

Таке можливо у двох випадках. Перше – якщо ці органи не є незалежними, керуються корупціонерами і тому не виконують своїх функцій. Друге – органи є незалежними, але їм не дають працювати. Тобто органи створюють і одразу беруть під контроль.

Якщо не вдається взяти під контроль, блокують можливість працювати. Одночасно запускають кампанії проти тих, хто намагається забезпечити роботу антикорупційних органів, дискредитують самі органи і "заговорюють" тему боротьби з корупцією настільки, щоби всіх нудило від одного лише слова.

Таким чином досягається одразу кілька результатів – реальної боротьби з корупцією немає, створені органи можна використовувати для укріплення своєї влади через знищення політичних опонентів, а перед громадянами та міжнародною спільнотою прозвітувати про ефективність і результативність своєї роботи.

Саме це відбувається в Україні. НАБУ, якому вдалось зберегти найбільшу незалежність, блокують можливість доводити справи ТОП-корупціонерів до вироків через ручні суди, які гальмують розгляд їхніх справ, одночасно блокуючи створення незалежного суду, який би спеціалізувався на розгляді саме корупційних справ.

Банкова взяла під контроль НАЗК, і нещодавній скандал зі "смотрящим" за НАЗК від Адміністрації Президента тому наочне підтвердження. І ви думаєте, що хтось за цей бардак і цинічну брехню суспільству поніс покарання? Не смішить. Всі вже все забули і перегорнули цю сторінку абсолютної безвідповідальності та аморальності наших чиновників.

Читайте також: Як відпочинок Порошенка на Мальдівах пов'язаний з антикорупційними війнами

А тим часом НАЗК вже використовують для боротьби з "неугодними", в тому числі з самим НАБУ, та політичними опонентами. Через безкінечні зміни до законодавства, якими то намагаються обмежити НАБУ в можливостях розслідувати справи проти високопосадовців, то хочуть зобов’язати брати дозвіл на ці розслідування в НАЗК, то складають адмінпротоколи, які суд потім скасовує через відсутність правопорушення.

Попри сильну зайнятість дискредитацією і блокуванням роботи НАБУ, свою роботу НАЗК, зрозуміло, теж активно саботує: декларації перевіряє так, щоб точно там нічого не знайти, безкінечно затягує запуск автоматичної перевірки, щоб, не дай боже, не втратити можливість маніпулювати результатами, санкціонує приховування декларацій прокурорів в реєстрі, не тільки не намагається забезпечити належну роботу реєстру декларацій, але й просто відверто віддає його в руки спецслужб.

А в результаті, поки ці зрежисовані на Банковій антикорупційні війни знищують останній шанс українців на гідне життя, Президент і його оточення продовжують збагачуватись – в тому числі, на війні.

А потім Прем’єр-міністр говорить про свою стурбованість, що 45% громадян виїжджають за кордон. А як же їм не виїжджати, якщо все, що ви їм з гордістю запропонували – 3200 гривень в місяць. А більше не виходить, бо все інше давно вкрали і роздерибанили через корупцію, існування якої Прем’єр вважає сильно перебільшеною.

Щоби ці потворні лицеміри не висмоктали з України останню кров, нам треба, перше, будь-що забезпечити незалежність і спроможність антикорупційних органів працювати. Повірте, що перші кілька гучних посадок зроблять для подолання корупції більше, ніж вся Генпрокуратура за всі роки свого існування.

Читайте також: Засуджена за корупцію працівниця НАЗК рік незаконно перевіряла декларації перших осіб

Для цього зберігайте холодний розум кожного разу, коли чуєте чергові порожні балачки саботажників у владі, ставлячи собі одне просте питання: кому це вигідно?

Друге – згадайте всі невиконані обіцянки, брехню і лицемірство тоді, коли ви будете наступного разу обирати своїх представників у владі. Пам’ятайте: хто цинічно брехав вчора і сьогодні, буде це робити і завтра. Думайте і робіть висновки.