Про це йдеться у доповіді місцевого Центру стратегічних і політичних досліджень "Білорусь в контексті протистояння Росія-НАТО: Загрози і виклики для суверенітету, незалежності і національної безпеки. Стратегічні висновки і рекомендації". На думку аналітиків, цей тиск пов'язаний зі спробами російського керівництва втягнути Білорусь в комплексне, в тому числі – військове, протистояння з країнами Заходу.

Якщо до другої половини 2015 року Білорусь залишалася багато в чому на периферії протистояння Росії і Заходу, то з липня-серпня 2015 року та особливо з весни 2016 року "білоруське питання" стає одним з центральних у зовнішньополітичному та військово-політичному порядку денному російського керівництва,
– підкреслюють аналітики.

На їхню думку, останнім проявом тиску Москви на Мінськ стало розміщення на кордоні з Білоруссю російських військ в кількості, потенційно достатній для того, щоб реалізувати на білоруській території заходи "гібридної війни", аналогічні за масштабом тим, які були реалізовані на сході України.

Як зазначають автори доповіді, для досягнення цієї мети в цілому нейтральна позиція Білорусі суперечить стратегії Росії. Потенційні дії Москви для розхитування ситуації в Білорусі матимуть комплексний характер і включатимуть увесь спектр заходів – від прямого військового вторгнення і дипломатичного тиску до підкупу посадових осіб та інспірування масових заворушень. Підсумком цих процесів, вважають експерти, має стати різка зміна статусу Білорусі, яка перетвориться на осередок конфліктності, джерело ризиків і загроз для довколишніх держав.

З суверенної держави Білорусь повинна перетворитися в "сіру зону" – територію, на яку і через яку Російська Федерація буде проектувати силу і управляти конфліктною динамікою в регіоні,
– наголошується в доповіді.

Тим часом речник департаменту оборони США капітан Джефф Дейвіс переконаний, що концентрація російських військ біля українського кордону пов'язана з щорічними військовими навчаннями, а не з планами широкомасштабної агресії.