6 лютого компанія Ілона Маска SpaceX здійснила успішний запуск надвакожї ракети-носія Falcon Heavу, яка здатна винести на навколоземну орбіту майже 64 тонни багажу. SpaceX досягнув успіху в зниженні витрат шляхом багаторазового використання ракет, пише оглядач Bloomberg Леонід Бершидський.

Читайте також: Дипломати назвали роль України в підготовці запуску Falcon Heavy

Радянський Союз намагався здійснити щось подібне запуску надважкої ракети Falcon Heavу у 1960-х і на початку 1970-х. Так, Сергій Корольов починав розробку надважкої ракети Н-1 із 30 двигунами, здатної вивести 75-тонну космічну станцію на орбіту і, можливо, летіти на Місяць, Марс, Венеру. Проводилось чотири випробувальні пуски Н-1, і всі провалилися, нагадує журналіст.

Натомість приватна американська компанія SpaceX впоралася з аналогічним завданням і продовжує здійснювати технічні подвиги, від яких відступилася російська космічна промисловість: спочатку планомірне повторне використання ракет, тепер – успішний запуск ракети із 27 двигунами, пояснює автор статті.

Плани Росії щодо створення такої ракети, здатної летіти на Місяць або Марс, поки ще не завершені, і, звичайно, вони не фінансуються в повному обсязі, хоча глава російського космічного агентства "Роскосмос" Ігор Комаров пообіцяв перший пуск у 2028. Навіть у Китаю надважка ракета-носій, ймовірно, з'явиться раніше, ніж у Росії. Але пекучого болю для РФ завдає саме успіх Маска,
– акцентує увагу Бершидський.

Читайте також: Ілон Маск запустив Tesla у космос: яка доля чекає на електрокар

Хоч "Роскосмос" визнав загрозу з боку SpaceX, від якої роками відмахувався, і приступив до роботи над 20-відсотковим скороченням витрат на запуски та над повторним використанням ракетних компонентів, але "компанія Маска зараз попереду, її буде нелегко наздогнати", констатує блогер.

Що таке Falcon Heavу? Це найпотужніша ракета, яку запустили в космос за останні 45 років. Вона здатна вивести на низьку навколоземну орбіту до 63,8 т, на геоперехідну – 26,7 т, до Марса – 16,8 т, до Плутона – 3,5 т. 6 лютого компанія SpaceX успішно запустила в космос надважку ракету-носій Falcon Heavy. Щоправда, центральна розгінна ступінь ракети-носія не змогла благополучно приводнитися. Прорив Маска полягає в тому, що йому вдалося зменшити вартість запуску своєї надважкої Falcon Heavy, у порівнянні з іншими американськими чи російськими ракетами, в декілька разів (за рахунок повторного використання двигунів).