1. Відсутність іноземної валюти. З березня до червня 2011 року білоруські банки недорахували 1 млрд дол., які були на рахунках громадян. Першим кроком до валютної паніки стали чутки через можливий примусовий обмін валюти вкладників на білоруські рублі.

Ситуація і зараз не стабілізувалась, адже влада заявила про те, що обмін валюти відбуватиметься за наявності паспорта і в обмеженій кількості. Деякі експерти пояснюють це зміною торговельного балансу республіки. Зокрема, експорт російських товарів збільшується, а імпорт зменшується не тільки в РФ, але й в країни ЄС, які наклали санкції на основні експортно-орієнтовані підприємства республіки.

2. Продаж державного майна, на якому трималось народне господарство республіки. Наразі їхня доля залишається невідомою, окрім білоруської ГТС, яку вже викупив повністю "Газпром" за 2,5 млрд дол.

- "МАЗ" буде співпрацювати з російськими "ГАЗом" і "КамАЗом". При цьому, не виключають і продажу підприємства;
- один з найбільших виробників міндобрив "Бєларуськалій" також готові продати, за словами Лукашенка, за 30 млрд дол.
- Національний банк Білорусі продає банк "Паритет", який ніхто не хоче купувати ще з 2005 року.

3. Дефіцит м'яса став повною несподіванкою для споживача. Пригадується, коли кілька років назад в Україну активно завозилась ковбаса білоруських товаровиробників, а тепер все вийшло навпаки. Людям доводиться займати чергу в мінських крамницях о 3 годині ночі, щоб встигнути зробити покупку. Фахівці однозначно заявили: "М'ясо вивозиться в сусідню Росію, де продається за більш високою ціною". Та і влада не приховує того, що дефіцит пов'язаний із збільшенням апетиту східних сусідів. Так, глава комітету держконтролю Олександр Якобсон повідомив журналістам, що білоруські товари масово скуповуються росіянами - як підприємцями, так і приватниками. При цьому він поскаржився, що "кордонів та митних перешкод на шляху цього бізнесу немає, а з продуктами вивозиться бюджет країни, адже виробництво м'яса і молока в країні дотується з бюджету".

Вихід влада вже знайшла - підвищення цін до російського рівня.

Але споживачі пішли ще далі. Зокрема, вони придумали перший у світі "обмінник м'яса": https://myasnikovi.ch/. А росіянам пропонують туристичні тури в Білорусь для продуктового шопінгу. Одна з таких агенцій відвезе Вас на оптові бази, магазини, ринки Мінська за 880 грн., де основний слоган: "Пока в Белоруссии кризис — успей купить все по очень низким ценам!"

4. Нестача цукру. Білорусь, яка була минулого сезону одним з основних цукрових донорів України, тепер і сама переживає цукрову кризу. У країні спостерігається ажіотажний попит на солодкий продукт, викликаний прогнозами про істотне його подорожчання, а також знеціненням національної валюти і бажанням населення "отоварити" гроші. Добовий показник реалізації цукру в Мінську був перевищений в 10 разів - продаж становив 740 т проти середньому 60-70 т на день. У більшості торгових точок запаси цукру вичерпалися. І варто відзначити, що Україна готова експортувати свій цукор, але Росія категорично проти, адже місцеві виробники самі не знають, що робити з рекордним врожаєм. Відтак, Росія створила ринок, який хоче сама і покрити.

5. Дефіцит алкогольних напоїв. Насамперед, стосується імпортної продукції, яку завозять з європейських країн, а також України. Зокрема, вже сьогодні на полицях магазинів столиці важко знайти вино з Угорщини, Криму, Болгарії. Практично немає елітних напоїв таких, як віскі, мартіні і коньяк. Відсутність можна пояснити дуже просто: з імпортерами треба розраховуватися валютою, якої катастрофічно не вистачає. Однак це ще не все. Імпортної техніки, одягу, продуктів харчування, автомобілів не вистачає. Уся провина лежить на відсутності іноземної валюти на ринку.

Однак, дефіцит завжди породжує контрабанду і "тіньовий" ринок. Деякі "підприємці" знаходять можливість закуповувати цілими автівками сало, алкоголь, цигарки переганяти з сусідньої Литви вживані автомобілі. На ринках з'явились "народні" обмінні пункти, де люди продають-купують валюту, яка вдвічі відрізняється від офіційного курсу Нацбанка республіки.

І наостанок, вчора Президент Олександр Лукашенко святкував свій День народження. Чекати білорусам подарунків від влади не треба. Це підтвердили слова Олександра Лукашенка:

Ось, така боротьба з дефіцитом і кризою в Білорусі. Чимось нагадує розкуркулювання.

І для чого така інтеграція...