Текст петиції конкретизує, що мова йде про загальноосвітні школи. Автори звертаються безпосередньо до президента з проханням заборонити у школах російську "як обов'язкову до вивчення" і залишити її одним із факультативних предметів.

Читайте також: Громадські заклади Львова зобов'язали використовувати лише українську мову

Петицію підтримало поки що трохи більше, ніж 200 чоловік, але час ще є. І питання є. З якого це переляку у нас російська мова є обов'язковим предметом, таким як математика чи державна мова?

Кілька тижнів тому Міністр освіти Лілія Гриневич в одному з інтерв'ю про російську мову сказала так:

Російська може вивчатися в школі лише як предмет. Для цього керівництво школи шляхом консультацій з батьками ухвалює рішення, що, наприклад, дві години на тиждень діти вивчають російську мову. І в нас такі школи є. Як варіант можна обрати і факультативно курс російської мови.

Тобто, "обязаловкі" немає?

В Україні є російські школи, їх 500. Є румунські школи, угорські, польські та інші, де вчаться представники нацменшин. І точно є школи, де мови інших нацменшин можна вивчати факультативно. І навряд чи десь є петиції, щоб зовсім прибрати зі шкіл ці предмети.

Але є школи, де російська є одним з предметів. Не головним, але й не факультативним. Думаю, петиція якраз про це. В одній зі шкіл Обухова мама школярки півроку завалювала Міністерство освіти листами з проханням прибрати цей предмет, бо не хотіла, щоб її донька вчила мову окупанта. Зрештою, у сухому залишку отримала таке: мову окупанта вирішили ставити першим чи останнім уроком для всіх, хто не проти її вивчати, щоб дівчинка з комфортом на нього не ходила. І все. Мова в школі лишилася, в класі теж. Могли всією школою відмовитись, але інші батьки й діти були проти.

Та є оптимістичніші результати боротьби з мовою держави-агресора. Наприклад, у Рівному всі школи відмовилися від цього предмету. І у Хмельницькому. Навіть в одній із шкіл Одеської області виключили мову окупанта зі списку бажаних знань.

Повністю виключити російську з українських шкіл без права на вивчення? Звучить патріотично. Але до цього треба дійти розумом і щирим бажанням. Заборони лише створять ефект "забороненого плоду". Рецепт тут може бути тільки один — більше говорити державною мовою.

Читайте також: Закон про освіту: Угорщина висунула умови для початку діалогу з Україною