У підземних сховищах газу "Уктрансгаз" станом на останню декаду березня зберігається 9 мільярдів кубічних метрів газу. На перший погляд таким результатам економного споживання та накопичення енергоресурсу треба радіти. Якщо згадати про проблеми із закупівлею газу в Росії у попередні роки, то можна було б спрогнозувати економію коштів на купівлю палива на наступний опалювальний сезон 2016-2017 років.

Однак, якщо подивитися на причини таких залишкових запасів, то з’явиться більше смутку. Навіть більше – вже зараз можна підраховувати збитки від непроданого газу у зимовий період.

Передусім, Україна вже кілька років поспіль на закупівлю газу бере кредити. І якщо раніше були російські кредитори, натомість нині шукати кошти потрібно у ЄС та МВФ. Адже якщо газ не продали, то чим віддавати позики? На початку сезону закачування газу у квітні постане питання необхідності знову залучати кредити обсягом до 1 мільярду доларів. Із цього обсягу Світовий банк і окремий його підрозділ Міжнародна фінансова корпорація виділять відповідно 500 мільйонів і 200 мільйонів доларів. І ще 300 мільйонів будуть залучені в інших кредиторів. І не факт, що цих коштів вистачить.

Великий запас у сховищах далеко не заслуга уряду, чи то "Нафтогазу". Можна навіть сказати, що тепла зима "підклала свиню" уряду. Нині в ПСГ залишається як мінімум 3 мільярди кубічних метрів дорогого газу, який закуповували у 3-4 кварталі 2015 року по ціні приблизно на 40-50 доларів вищій, ніж ціна газу у 1 кварталі 2016 р. І тим паче нижча ціна газу буде у 2-3 кварталах, коли традиційно йде закачка газу.

Адже ефективність використання ПСГ полягає у тому, щоб позбутися газу, який був закуплений за дорогою ціною. Відповідно, збитки від закупленого, але непроданого газу в ПСГ України становлять приблизно 150 мільйонів доларів. Якщо зважати на визнану "Нафтогазом" переплату при закупівлі газу у ЄС, то сумарні збитки можуть доходити до 0,5 мільярдів доларів.

Також причина накопичення таких запасів газу – це продовження крутого піке економіки та промисловості. Як відомо, протягом останніх двох років споживання газу підприємствами впало майже на 10 мільярдів кубометрів. Якщо в 2013 році підприємства потребували близько 20 мільярдів, то сьогодні промисловість споживає 11 мільярдів кубометрів газу.

Значним запасам у ПСГ слід "завдячувати" і російському "Газпрому", який постачає газ на неконтрольовані території Донбасу. Це приблизно до 4 мільярдів кубічних метрів споживання газу в опалювальний сезон по населенню і промисловості. Безумовно, що "Укртрансгаз" втратив частину Донецької і Луганської областей як споживачів.

Більше того, великі запаси в сховищах вказують на величезну проблему – це відсутність клієнтів на закуплений газ. До того ж і заробити тепер на цьому дорогому газові неможливо. У цьому контексті показовими є збитки від скорочення поставок газу промисловості з боку "Нафтогазу". У 2015 році компанія продала заводам трохи більше 2 мільярдів кубічних метрів. Це 20% від усього обсягу споживання.

Отож, існує достатньо підстав вважати провальним управління "Нафтогазом України", яке завдало багатомільярдних збитків країні.

Це стало наслідком неефективного економічного використання потужностей підземних сховищ газу, сумнівна витрата кредитних коштів, а також наявності запасів раніше закупленого дорогого газу, який зараз неможливо збути. В умовах існуючої політичної системи України Президент або прем’єр може ініціювати розслідування порушень у нафтогазовій галузі.

Читайте також: Законопроект про ринок електроенергії – фількіна грамота