Збільшення загальних відрахувань до казни на 60% готують для платників єдиного податку у Державному комітеті з питань регуляторної політики та підприємництва. Там вже розробили нову концепцію спрощеної систему оподаткування. Передбачається скорочення кількості видів діяльності що підпадають під єдиний податок. У разі ухвалення, документ набуде чинності з 2011 року.

Підприємці, які на рік заробляють менше 300 тисяч гривень взагалі будуть звільнені від податкового навантаження. Винятком стануть лише послуги з надання оренди приміщень, тут передбачений податок у 6%. А от ліміт доходу для спрощенців буде підвищено - до 600 тисяч гривень на рік. У разі якщо дохід становить від 300 до 600 тис. грн. податок коливатиметься від 200 до 1000 гривень.

Для юридичних осіб з доходом до 1 мільйона гривень ставка податку залишиться на рівні 6% для платників ПДВ та 10% для решти. При доході від мільйона до двох, 9% та 12% відповідно. Тим хто заробляє від 2-х до 3-х мільйонів доведеться віддати державі від 12 до 15%.
Водночас підприємці змінами незадоволені і обіцяють протестувати проти таких новацій.

Анатолій Кінах (президент УСПП): “В більшій частині документ викликає негативну реакцію, і я хочу офіційно заявити - а останні роки було багато спроб ліквідувати спрощену систему, ми не дали цього зробити, і не дамо в майбутньому”.

Головна причина незадоволення - суттєве скорочення видів діяльності, які підпадають під спрощену систему оподаткування. Зокрема концепція не передбачає єдиного податку для виробників підакцизних товарів, грального бізнесу, гуртової торгівлі та посередників. Не пощастило і власникам інтернет-магазинів, бухгалтерам, аудиторам та рекламному бізнесу.

Олександра Кужель (екс-голова Держкомпідприємництва): “Вони хочуть просто ліквідувати, як сутність Держкомпідприємництва та спрощену систему. Бо коли я прочитала ту концепцію - її просто нема. Вони дозволяють вижити тільки тим, хто буде рознічно торгувати або обслуговувати олігархів: ремонтувати їм взуття, одяг, робити хімчистку або перукарню”.

У Держкомпідприємництва мотивують внесення змін до спрощеної системи оподаткування боротьбою із зловживаннями з боку самих підприємців. Однак експерти зазначають, зміни потрібні, але поступово.

Олександр Пасхавер (президент Центру економічного розвитку): “Я категорично проти знаття спрощеної системи – ми можемо просто працювати, щоб зменшити використання тіньової системи. Але я би хотів підкреслити, що нікому не приходить в голову говорити, про те, що будь-який податок створює грунт для тіньового використання”.

Тим більше, що зміна підходів до спрощеного оподаткування, разом з економічним матиме і соціальний ефект. Адже без роботи можуть залишитися тисячі українців, кажуть економісти.