Ідею презумпції провини чиновника ми запозичили з американського законодавства. Головне у виписаному нами визначенні злочину: доводити, що майно зароблено чесно – має посадовець. Якщо він це не може зробити, значить, він – злочинець.

Читайте также: "Шанс створити правосуддя": кому необхідно подавати документи до Антикорупційного суду

А звідки ще, як не від злочинної діяльності, у тисяч суддів, прокурорів, податківців, чиновників, політиків – такі машини, маєтки, не кажучи вже про мільйони доларів і євро готівкою, які задекларував, наприклад, Олег Ляшко. Він жодного дня не був у бізнесі і прийшов до парламенту бідною людиною. А тепер живе, як французький мільйонер – по сусідству із Сергієм Клюєвим.

Ляшко
Олег Ляшко прийшов у політику бідною людиною, а тепер живе, як мільйонер

Коли формулювання незаконного збагачення з презумпцією провини посадовця вдалося виписати в законі, я сам вирішив показати приклад. Пішов у податкову і попросив довідки про свої доходи і доходи моєї дружини Марічки Падалко за весь час, який ми живемо разом. Платню з 2005 року вона офіційно отримала на каналі "1+1" і контрактів за рекламу в основному товарів для дітей, а я – на "5 каналі" і у бюро журналістських розслідувань "Свідомо".

Цієї платні вистачило нам, щоб купити двокімнатну квартиру біля цирку у Києві, де ми досі живемо з трьома дітьми. І щоб побудувати дерев'яну дачу в селі Горбовичі під Києвом. Що важливо – все це ми заробили і купили до того, як я пішов у політику. За час моєї депутатської діяльності з майна в нас з'явився лише сарай на дачі – теж дерев'яний.

Я оприлюднив всі ці дані – із документами з податкової – у Facebook, і закликав наслідувати мій приклад інших політиків.

Гринів
Ігор Гринів все життя у політиці – здобув нерухомість, раритетні книги, колекцію картин

Зокрема, того самого Ляшка, Юрія Луценка, Ігоря Гриніва, який теж все життя у політиці і зміг набути і велику нерухомість, і дорогу колекцію картин. Навіть "Апостол" Івана Федорова 1574 року має, як з'ясувалося з його декларації.

Ніхто з цих політиків своє майно пояснити не зміг. Але створене нами законодавство дозволило розпочати розслідування незаконного збагачення і брехні в деклараціях високопосадовців Антикорупційному бюро та Антикорупційній прокуратурі.

Минулого тижня вони висунули підозру у цих злочинах міністру інфраструктури Володимиру Омеляну. Він з 21 року працював державним службовцем, але, як виявили детективи НАБУ, при цьому має у користуванні розкішні авто, будинок, які оформлені на близьких людей. За ухваленими нами законами, якщо посадовець користується навіть формально не його власністю, він все одно повинен вписувати це в декларацію. Омелян цього не зробив і отримав підозру.

Омелян
Володимир Омелян не вказав у декларації те, що зобов'язаний був вказати

Суддя Солом’янського райсуду Києва Ганна Сергієнко віддала міністра інфраструктури на поруки міністра молоді і спорту Ігоря Жданова та депутата від "Народного фронту" Федора Бендюженка. Свого часу Омелян сам так брав на поруки одного зі спонсорів "Народного фронту" Миколу Мартиненка, якого антикорупційні детективи і прокурори звинувачують у обкраданні державного підприємства.

Щоб високопосадовці під час слідства не залишалися на високих посадах, і щоб їхні справи закінчувалися вироками та конфіскаціями, нам потрібний справді незалежний, непідконтрольний корупціонерам Антикорупційний суд. Зараз йде відбір суддів до нього, обов'язково треба за цим слідкувати.

А Антикорупційному бюро і Антикорупційній прокуратурі – успіхів в інших 70 розслідуваннях незаконного збагачення високопосадовців, які вони ведуть.

Читайте также: НАБУ масово оголошує підозри високопосадовцям: топ-4 гучні справи

Те, що міністри, народні депутати, які раніше відчували себе над законом, почали отримувати підозри та звинувачення – це наш з Вами важливий результат.