Такі результати 2010 року для вітчизняного кінопрокату. Кіно-дистриб’ютори кажуть, попри післякризовий період, рік був дуже вдалим, адже на бажанні відпочити та подивитися гарний фільм українці не економили. Судячи за зборами, найбільшу популярність здобули стрічки "Аватар" Джемса Камерона, "Аліса в Країні Див" Тіма Бартона та останній фільм з циклу "Хроніка Нарнії". Такий інтерес до фантастики прокатники пояснюють просто.

”Не всюди на світі це є, але на Україні це дійсно так. Може вони хочуть мати мрії, котрі в реальному житті не можуть реалізувати, хочуть втікати від щоденного життя до Країни Мрій, де їм приємно перебувати”, - каже генеральний директор "B&H Film Distribution" Богдан Батрух.

Не менш успішно пройшов рік і для вітчизняного кіновиробництва. Український фільм "Щастя моє" режисера Сергія Лозниці вперше в історії був включений в основну конкурсну програму Канського кінофестивалю. Разом з 15 фільмами-учасниками основного конкурсу, серед яких "Стомлені сонцем-2" Нікіти Міхалкова, "Обурення" Такеші Кітано, "Принцеса Монпасьє" Бертрана Таверньє, він боровся за головний приз.

”Коли ми з’явилися тут першого разу, то до нас приходили і дивувалися - є Україна, в Канах є українські фільми! І таку поступову роботу, яку ми проводили, щоб нас зауважили, дала сьогодні свої результати”, - каже директор Української Кінофундації Андрій Халпахчі.

”Багато людей заходить, питається за квитки і ми видаємо квитки, щоб вони могли їх переглянути і, можливо, розглянути можливість придбання на ринку цих фільмів”, - каже заступник директора Української Кінофундації Олександра Миколишин.

Не оминули увагою представники кіноіндустрії і саму Україну. Нові кордони заради прем’єр, фестивалів чи просто ВІП-тусовок, відкрило для себе рекордна кількість зірок - французи П’єр Рішар, Фанні Ардан, Софі Марсо, Крістоф Ламбер та знаменитий італійський "комісар Катані" - Мікеле Плачідо. Фактично "прописався" в Україні голлівудський ловелас Жан Клод ван Дамм. Втім, справжнім кіно джек-потом року став приїзд цілого десанту супергероїв: Джейсон Стетхем, Дольф Лундгрен та Сильвестр Сталлоне особисто презентували у Києві свій новий фільм "Нестримні".

”Уся робота нагадувала експеримент. Усі ми добряче попрацювали і все для того, аби ви побачили щось, чого ви до того не бачили. Загалом, на всю розробку концепції фільму у нас пішло кілька місяців. Дякую. Ой, як мені жарко, я не знаю, як вам”, - каже голівудський актор Сильвестр Сталлоне.

Вкотре обіцяє підтримку кіно-галузі і держава. За новим податковим кодексом кінотеатри, котрі демонструватимуть фільми, дубльовані українською мовою, не платитимуть ПДВ. До того ж, роялті, що сплачують вітчизняні дистриб’ютори компаніям-власникам фільмів, віднині враховуватимуться як валові витрати, тож не завдаватимуть таких суттєвих, як дотепер, збитків. Щоправда, учасники українського кіноринку і далі жаліються на відсутність виробничої інфраструктури.

“Дуже важко відтворити епоху XVIII ст., дуже важко відтворити деякі речі, які пов’язані з війною, по справжньому відтворювати. Не кліше, які ти бачив в фільмах, а так, як це справді було, по книжках. Сучасні люди, які прийшли з реклами, з кліпів, з сучасного навчання, вони ж поняття не мають, як це насправді має бути”, - каже режисер Алан Бадоєв.

Втім, попри все, на 2011 і у дистриб’юторів, і у режисерів райдужні сподівання.

”Нема питань щодо того, чи дублювати фільми на українську мову - це дуже важливо. Другим етапом в тому році буде те, що вже копії фільмів друкувати на Україні, а не возити з Італії, чи з Англії, як це звичайно відбувалося. Найімовірніше, наступним етапом прийде якась більша форма підтримки до продукції фільмів”, - каже генеральний директор "B&H Film Distribution" Богдан Батрух.

Яскравими фільмами у кінотеатрах обіцяють приємно здивувати вже з перших днів року. Найочікуванішими кінознавці називають прем’єри анімаційних "Тачок-2" та "Льодовикового Періоду", фантастичного продовження "Піратів Карибського Моря", "Трансформерів", "Людей Ікс" та завершення десятилітньої кіноепопеї про чарівника Гаррі Поттера. Не пастимуть задніх і українські режисери, вони обіцяють показати свої фільми не тільки на Лазурному узбережжі Франції, а й на Берлінале, у Венеції та Торонто. А там, кажуть, і до "Оскару" чи "Золотого Глобусу" - не далеко.