Такий крок у відомстві Табачника пояснюють тим, що через демографічну кризу, цьогоріч зменшиться кількість випускників 11-річки порівняно з минулим.

Водночас, у парламентському комітеті з питань науки та освіти коментують, що держзамовлення буде дійсно зменшено, але пропорційний відсоток ще не затверджений.

”У минулому році було випускників ЗОШ 338 тисяч, а в цьому році буде 192 тисяч, то адекватно і на 42% зменшити державне замовлення. Загальне збільшення фінансування освіти в цьому році близько 4%, якщо всі ці складові порахувати, то не все так погано і відбувається”, - каже член парламентського комітету з питань науки та освіти Максим Луцький.

Чергові реформаторські настрої Міносвіти прокоментував і віце-спікер Микола Томенко, який певен, що такі дії можуть призвести до нового сплеску корупції.

”Ну давайте скоротимо на 20, у нас є переконливі аргументи. Хочу сказати, ми у свій час провели чітку норму закону, де написано - 50% державне замовлення, 50 – приватне”, - каже заступник голови Верховної Ради Микола Томенко.

У свою чергу, у профільному міністерстві зазначили, що ймовірне скорочення на 42% планується лише на 2011-й рік.

”Міністерство освіти і науки керується тільки тими статистичними даними, якими також керується і міністерство економіки, і міністерство фінансів. І якщо в цьому році зменшення, то ми говоримо і про пропорційне зменшення і держзамовлення. А якщо на наступний рік в нас планується 393 тисячі випускників, то міністерство не зможе, навіть якщо захоче - говорити про зменшення”, - каже перший заступник міністра освіти і науки, молоді та спорту Євген Суліма.

До того ж, на держзамовлення впливає і необхідність у конкретних фахівцях на ринку праці, - зауважив чиновник. Тому найбільше скорочення чекає на “модні” спеціальності, зокрема, це стосуватиметься майбутніх економістів та юристів, а от технічний фах майже не чіпатимуть.

У міністерстві наголошують: скорочення стосуватиметься лише бюджетних місць, відтак фінансування комунальних послуг та стипендій буде незмінним. Екс-міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко пропонує взагалі відійти від терміну "державне замовлення".

”Бо державне замовлення це може бути на валенки для армії, на м'ясо, на молоко, на продукти, які закладаються в держрезерв. Є конституційне право. Якщо ви візьмете статтю 53 Конституції, то там немає слова "держзамовлення", є потреби державні, але і є конституційне право”, - каже екс-міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко.

Викладачів ВНЗ новації не торкнуться, вони залишатимуться на роботі. Зменшення ж кількості студентів може підвищити якість освіти, впевнені ректори деяких університетів.

”По-перше, у нас всі викладачі мають великий обсяг педагогічного навантаження. У викладача, доктора наук, або доцента - є аспіранти, є докторанти, є інші види педагогічного навантаження. Є написання підручників, посібників. І сьогодні ,відверто кажучи, викладачі наші перевантажені”, - каже ректор КНУ ім. Т.Шевченка Леонід Губерський.

Скільки студентів навчатимуться державним коштом наступного навчального року поки що невідомо. В освітянському відомстві кажуть, що цифра "42%" може коригуватись.