Проект підтримує значна кількість представників бізнесу, зокрема й ті, що протестували проти Податкового кодексу.

“Ми також пропонуємо як малим так і середнім підприємцям різні пороги та сім варіантів критерій, де кожен підприємець міг би знайти той вид діяльності, той об’єм доходів який йому потрібен, де кожен підприємець зміг би знайти свій варіант розвитку. Така модель дасть можливість нам збільшити кількість підприємців за перші пів року на 500 тис. людей”, - каже народний депутат Наталя Королевська.

Ставка оподаткування, за словами ініціаторів реформи, пропонується від 20 до 500 гривень в залежності від масштабів бізнесу. При цьому найдрібніші самозайняті підприємці не зможуть співпрацювати з юридичними особами, проте, тим категоріям, які будуть вести облік, така можливість надана. Дві окремі категорії спрощеної системи збираються ввести для підприємців, які надають послуги у сфері маркетингу, фінансів, інформаційних технологій. Остаточно документ має бути погоджений і поданий у Верховну Раду до кінця березня.

Та чи підтримає влада такі пропозиції підприємців - питання сумнівне. Адже в Кабміні розробляють свій варіант спрощеної системи оподаткування. Тим часом, інша ініціативна група підприємців пропонує перейняти досвід у сфері оподаткування у сусідньої Польщі.

“Вони змогли зробити перехід від базару до юридично-виваженої, незатратної для бюджету і прийнятною для населення, платників податку систему оподаткування, яку вони називають спрощеною системою оподаткування. Чому у нас не вдається пройти цей шлях і чому ми маємо оцей затяжний конфлікт між органами влади і платниками податку?”, - каже президент української сторони Польсько-української господарчої палати Олександр Шлапак.

У Польщі, у якої пропонують повчитися підприємці, спрощенці платять 19% від прибутку незалежно від рівня доходу. Отже, усі представники бізнесу змушені вести облік. Однак більшість українських фізосіб-підприємців цього не практикують, тому й намагаються змінити відповідні положення Податкового кодексу.

“Ви знаєте, що згідно із сьогоднішнього Податкового кодексу, а спрощена система вона не існує в вакуумі, вона існує, нажаль, в кореляції із іншими актами, зокрема, з Податковим кодексом, податківці знаходять підстави вимагати від фізичних осіб - підприємців, які 12 років працювали без первинних документів, вимагати первинні документи”, - каже голова Ради підприємців при ВРУ Ксенія Ляпіна.

Підприємці все ще розраховують на преференції від податкової служби. Та й голова ДПС, у свою чергу, пообіцяв скоротити загальну кількість фактичних перевірок бізнесу на третину, а також ввести мораторій на перевірку "спрощенців" до кінця півріччя.

“Я віддав вже наказ заборонити проведення фактичних перевірок суб'єктів господарювання - фізичних осіб до закінчення першого півріччя 2011 року. Якщо це буде вдалий експеримент, ми продовжимо його й надалі”, - каже голова Державної податкової служби Віталій Захарченко.

Поки влада вирішує, якою бути спрощеній системі оподаткування, малому бізнесу доведеться працювати у невизначеності. Адже з 1 квітня вступають набирають чинності положення, згідно із якими послуги, отримані від платників єдиного податку, не можна відносити до валових витрат підприємства. Це зробить невигідним співпрацю з такими підприємцями, і багато з них будуть змушені згорнути свою діяльність.