По-перше, завдали удару по сирійських найманцях, і Путін не зміг відповісти. Навіть Міністерство оборони зреклося ПВК "Вагнер", мовляв, "це не наші". Це розчарування для людей: вони думали, що Путін крутий, а виявилося, що не дуже.

Читайте також: Промова Путіна: куди веде росіян після 18 років при владі

По-друге, на військових і дипломатичних літаках возять кокаїн – і спростувати цю інформацію не вдається.

По-третє, історія з допінгом. Мовляв, нас начебто образили, а відповіді не послідувало.

Через це в Путіні розчаровується не та ліберальна частина суспільства, яка вже давно розчарувалася, а така собі радянська патріотично-силова. Очевидно, що їм потрібно було послати якийсь сигнал, що надихав би та гуртував. Це як у Пушкіна:

Чи російського царя вже безсиле слово?

Ну ось Путін і промовив це слово. Але оскільки його всі так давно очікували, воно прозвучало досить непереконливо. Швидше навіть з пародією, щось у жанрі Кім Чен Ина, коли той раз на місяць за допомогою комп'ютерної графіки обрушував щось подібне на США.

Не думаю, що Путін когось надихнув. Населення втомилося. Як не дивно, але на тлі тотальної пропаганди телевізора і всього іншого, люди вже просто не розуміють, що відбувається. Наступна стадія – розчарування. По телевізору стали занадто тупо брехати – тепер навіть не найпросунутішим людям видно, що їх обманюють.

Все як в СРСР: на кожному з'їзді партії ставили якісь історичні завдання, які не виконувалися. А потім ставили нові завдання. І так ішли "від перемоги до перемоги" – дивитися на все це було більш ніж нудно. Зараз же те саме. Під час свого виступу Путін майже ні слова не сказав про те, що він зробив за весь президентський термін. Повідомили, що його "травневі накази" виконали на 93%. Я не знаю, хто це рахував. Адже не було передбаченого підвищення доходів в 1,7 рази, не було збільшення кваліфікованих робочих місць до 25 мільйонів, не було $1000 зарплати для молодших наукових співробітників – багато чого не було. Путін про це не сказав, але вже почав ставити нові завдання – демографічні, пенсіонерські, про охорону здоров'я та освіту. Все це чудово, але де гарантія, що він взагалі збирається все це виконувати? Це викликає ще не роздратування, але вже подекуди втому.

Читайте також: У посланні Путін продемонстрував те, чого ще немає, але дуже хочеться, – Безсмертний

Значна частина західних ЗМІ прореагувала на заяву Путіна зі стриманим скепсисом, якщо не з насмішкою. Мовляв, ось Путін хвалиться бойовою потужністю і так далі. Там розуміють, що це заявка не на серйозну зовнішню політику, а скоріше, на її систему цінностей. Але ще не факт, що все це вже готове, може літати і створює серйозну загрозу.

Це така собі демонстрація готовності до бою. Адже коли собака гарчить, вона може і вкусити. Але поки вона гарчить, немає відчуття, що ця собака дуже велика.

Проте, заявку на гонку озброєнь зроблено. І зроблено її з розумінням того, що Путін її виграти не може, так само, як він не може виконати своїх соціальних обіцянок.

Я не думаю, що Путін сильно поправив свій статус перед виборами і сильно налякав Захід. Зараз там не дуже серйозно сприймають Путіна – всі вже втомилися від нього. Все звично і передбачувано.

Очевидно, що в цьому виступі він повинен був постукати черевиком по трибуні в стилі Хрущова. Щоб налякати американців, останній свого часу говорив:

Ми ракети робимо, як сосиски.

Ну ось тільки тоді це було в новинку, а тому, може, і працювало.

Зараз це звичайний жанр – але в цьому ж і небезпека. Адже коли Путін зрозуміє, що його всерйоз не сприймають, йому доведеться посилити риторику і посилити свої кроки. Його вигнали з G8, зробили вигнанцем і перестали розмовляти. Путін хотів змусити з собою розмовляти і ввів війська в Сирію. А тепер вивести не може, і немає відчуття, що він досяг своєї мети.

Погрози Путіна не зовсім порожні – інакше він був би як Кім Чен Ин. Адже в Росії дійсно є кнопка, і якщо в один день все це ядерна зброя не дай Боже злетить, то непереливки буде усім – в тому числі і Росії. Ці заяви не порожні, але вони не вирішують головного завдання – не консолідують виборців і не змушують боятися Захід.

Читайте також: Український генерал викрив Путіна на брехні

Наступний крок буде ще жорсткішим. Я не знаю, що це може бути. Путін, наприклад, може військову базу десь розмістити. Не троянди ж йому садити в Вашингтоні на площі Бориса Нємцова.

Автор: Дмитро Орєшкін. Джерело: Новое время