Незабаром у П'ятій республіці розпочнуться передвиборчі перегони. За право бути президентом Франції боротиметься теперішній глава держави і представники численних опозиційних партій.

Однак ніч п'ятниці 13 січня стала “чорною” для Саркозі. Міжнародне рейтингове агентство Standard&Poor's знизило борговий рейтинг Франції до "АА+". Раніше цей показник знаходився на найвищому рівні "ААА".

Фінансові справи дійсно йдуть не кращим чином. Зокрема, рівень безробіття серед громадян країни найвищий за останні 12 років. За даними Міністерства праці країни, протягом листопада 2011 року на біржах зареєструвалися 2,85 мільйона осіб. Таким чином, приріст безробітних за рік перевищив 5%.

До рекордного безробіття додався бюджет-економії на 2012 рік. Опозиційна Соціалістична партія звинуватила владу в тому, що основний фінансовий документ грає на руку багатіям.

Крім того, бюджетні витрати значно перевищують прибутки. Втім, автори бюджетного закону переконані, що дефіцит зменшиться у 2013 року до 3%. А в цьому році цей показник складатиме 4,5%.

Однак спрогнозувати подальший сценарій ситуації після звіту агентства Standard&Poor's важко. Це стосується не тільки Парижу, але й низки країн єврозони, які також втратили рейтинги у “чорну п'ятницю”.

Ніколя Саркозі і правлячу партію “Союз за народних рух” чекає хвиля випробувань рейтингом і довірою французів. Зокрема, у жовтні 2011 року рейтинг Саркозі обвалився до мінімального показника за весь час його правління — 24%. Рейтинг невдоволення кроками влади становив 70%.

Проте вже у листопаді Саркозі вдалось “виправити” власний рейтинг завдяки кільком вдалим розмовам із Бараком Обамою і Ангелою Меркель щодо подолання наслідків боргової кризи, а також виступу на державному телебаченні 27 жовтня.

Втім, за результатами опитування, кількість французів, які критикують Саркозі, все ще перевищує число його прихильників - негативно висловлюються щодо політики президента 55% жителів Франції. 8% респондентів утрималися від коментарів.

В адміністрації Президента і в передвиборчому штабі діючого глави держави буде спекотно. Новину про зниження рейтингу активно використовуватимуть основні конкуренти Ніколя Саркозі на майбутніх виборах президента і в першому турі наприкінці квітня цього року, а також у вирішальний день голосування 6 травня.

Влада намагається заспокоїти інвесторів, фондові біржі, громадян і якось виправити ситуацію.

Президент Франції оголосив про реформи, не уточнивши які саме зміни очікують французів.

А глава уряду Франсуа Фійон вивляється чекав саме такого сценарію. "Рішення агентства Standart & Poor's про зниження рейтингу Франції не застало уряд зненацька", - заявив він. "Ми чекали даного рішення, хоча воно і було зроблене в невдалий час", - відзначив Фійон.

Економити у П'ятій республіці тільки починають. Важкі часи попереду, а вибори вже дуже близько.