Активність сонця спадає і посилюється протягом кожних 11 років. Це явище називається сонячним циклом. Його початок характеризується появою плям на зірці, через кілька років їхня кількість досягає максимуму, а потім поступово зменшується.

”Сонячні плями - це місця виходу в атмосферу зірки сильних магнітних полів. Їхня поява спричиняє збурення на Сонці, які потім досягають і Землі”, - каже Луї Ланцеротті.

Пік сучасного сонячного циклу припадає на 2013 рік. Науковці б'ють на сполох - магнітні бурі спричинять серйозні проблеми на Землі і принесуть великі збитки економіці багатьох країн. Зокрема, пік сонячної активності може стати причиною неполадок в літаках, а пасажири можуть отримати великі дози опромінення. Також вчені побоюються, що сплеск радіації виведе з ладу комунікаційні супутники, а з ними і наземні системи навігації, мобільний зв'язок, радіо та телебачення.

Наразі науковцям достеменно не відомо, як саме космічна погода вплине на Землю. Аби підготуватися до імовірних проблем, вчені та політики провели у Вашингтоні спеціальний форум. Учасники конференції обговорили вплив сонячної активності на здоров'я людей, національну безпеку та економіку, а також розглянули найгірші схеми розвитку подій. Серед найвірогідніших сценаріїв - вимкнення електромережі.

”Якщо електрики не буде лише кілька годин, то з цим можна впоратися. Хтось застрягне у ліфті, у лікарнях зупиняться системи підтримки життєдіяльності - для тих людей це буде справді важливо. Але коли електромережа не працюватиме вже кілька днів, у нас почнуть завершуватися запаси води, а без неї не можливо вижити. Тому сонячна активність у 2013 році може мати приголомшливі наслідки”, - каже керівник підрозділу геліофізики у NASA Річард Фішер.

Якщо магнітні бурі пошкодять електромережу, це принесе колосальні збитки. Мова йде навіть не про мільярди доларів, а, ймовірно, про трильйони.

NASA, міністерство оборони США та Федеральне управління цивільної авіації вже почали підготовку до сплеску сонячної активності. Серед перших результатів співпраці - програма стеження за радіаційними поясами Землі, яка повинна запрацювати до 2013 року.