Є і перші жертви пожежної лихоманки - механізатори сільськогосподарського товариства, а також керівник лісгоспу.

”В Дніпропетровській області порушено зараз 4 кримінальні справи і по них затримано осіб, які підпалювали стерню. Окрім того прокуратурою Дніпропетровської області закінчується досудове слідство стосовно керівника лісового господарства Міноборони Міцкана. Сьогодні йому пред’явлено обвинувачення, обрано міру запобіжного заходу у вигляді арешту і вже завтра ця кримінальна справа буде скерована до суду”, - повідомив Генеральний прокурор України Олександр Медведько.

Окрім паління стерні, наразі під забороною і розпалювання багать та навіть відпочинок у лісопаркових зонах. Усі під’їзди до лісу МНС-сники перекопали, аби завадити в’їзду автомобілів. Там де перекопати не можна, ставлять знаки "в’їзд заборонено" або виставляють патруль ДАІ, який не пускає нікого до лісу.

”Йде встановлення дорожніх знаків пожежна небезпека і в’їзд заборонено, і хотів би сказати, що на жаль їх недостатня кількість. І Укравтодор вживає заходів щодо підготовки на такі моменти коли виникають, у ці дні склалася ситуація, щоб був якийсь резерв таких знаків для того щоб їх встановлювати”, - каже Заступник начальника департаменту ДАІ МВС України Сергій Будник.

Штраф за ігнорування знаку заборони сягає 350 гривень. Та якщо позначки немає, правоохоронці можуть лише зробити водіям усне попередження й попросити їх залишити лісову зону.

”Ось такі шлагбауми біля заходу до лісу нагадують про те, що відпочивати у лісі заборонено. Про небезпеку пожеж інформують і такі плакати вздовж доріг”, - каже журналіст Ірина Винокурова.

У Держліспоспі вирішили піти далі, і хочуть аби восени парламент збільшив штрафи за необережне поводження з вогнем. Відповідне подання вже скерували до ВР.

”Ну не може буди інакше, тому що сьогодні люди просто не розуміють того, що відбувається. Ми підготували наші пропозиції і в вересні, і в першому читанні, і в другому читанні ми зробили доповнення до відповідних законів. Ми значно посилимо, принаймні, разів у 10, посилимо ту відповідальність, яка є сьогодні”, - каже голова Держкомлісгоспу України Микола Шершун.

На сьогодні вогнем пошкоджено близько 900 гектарів лісу. Горить і степ. За підрахунками Держкомлісгоспу, щодня вигорає площа щонайменше у 6 гектарів.

”Причини в тому, що у 99% випадків, шановні колеги, це підпали і необережне погодження з вогнем , тобто це і є той самий людський фактор. Як не доводиться його багато разів повторювати, але це є”, - каже голова Держкомлісгоспу України Микола Шершун.

Тим часом у столиці гадають, звідки час від часу над містом з’являється дим і запах паленого. В МНС стверджують: ані лісові пожежі, ані горіння торфовищ у Київській області тут ні до чого, все це навіяло з Росії, експерти ж твердять зворотне - дим від місцевих пожеж. Екологи зауважують: звідки б не принесло смог, він однаково негативно позначиться на здоров’ї людей.

“Будь-який смог небезпечний для здоров’я людей. Тому що це суміш низько дисперсних газів, в повітря направляється велика кількість шкідливих речовин – починаючи від діоксину, закінчуючи двоокисом вуглецю, і це ще помножується на спеку і те, що немає вітру, і що все це концентрується, не роздувається”, - каже директор київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

Тим часом на Київщині продовжують горіти торфовища. Лише у п’ятницю тривала ліквідація трьох таких пожеж, що охопили площу у 17 гектарів. Зважаючи на те, що спекотна погода протримається в Україні ще щонайменше тиждень, не виключено що час від часу з’являтимуться нові загорання. Проте і в МНС, і у Держлісгоспі запевняють що підвищені заходи безпеки дозволять уникнути в Україні пожеж російських масштабів.