Тепер Сноуден може критикувати США без страху
Паспорт Едварда Сноудена


Відкинувши прохання і попередження від Барака Обами та інших впливових політиків США, Росія надала Едвардові Сноудену тимчасовий притулок. Вона дозволила йому безперешкодно вийти з транзитної зони аеропорту в четвер, незважаючи на ризик розірвання стосунків зі США.

Російське рішення, яке розлютило американських чиновників, припинило правову невизначеність для Сноудена, колишнього інформаційного аналітика, якого США розшукують за «злив» інформації про роботу Агентства Нацбезпеки Америки, і відкрило нову фазу американсько-російської правової та політичної одісеї.

Сноуден тепер має право жити та, ймовірно, працювати будь-де протягом року, будучи надійно захищеним від американського обвинувачення. До речі, не виключено, що він зливатиме інформацію і надалі. І зараз у нього є офіційна — російська — платформа, яка дозволяє захищати себе і викривати американський уряд. Хоча деякі експерти і припускають, що Сноуден виїде в Латинську Америку.

WikiLeaks від імені Сноудена опублікував подяку Росії.

«Врешті, закон виграє», — написав Сноуден, попередньо зазначивши, що адміністрація Обами порушує закони з того часу, як він опублікував інформацію про збір даних.

То що з Обамою?
Барак Обама і Володимир Путін


Представники Білого Дому зазначають, що Обама все ще планує зустрітися з Володимиром Путіним в Москві після саміту Великої Двадцятки наступного місяця у Петербурзі. Хоча організатори ніби й збиралися припинити підготовку зустрічі, щойно стало відомо про надання притулку.

Росія та США мають над чим працювати разом. Наприклад, скорочення ядерного озброєння чи війна в Сирії. Однак випадок зі Сноуденом кидає тінь на стосунки — це нагадує дні холодної війни.

«Ми глибоко розчаровані, що РФ зробила такий крок», — сказав прес-секретар Білого Дому Джей Карні.

Після цього він багатозначно заявив, що адміністрація Обами оцінює «вигоди від участі у саміті».

А як веде себе Путін?
Володимир Путін


Путін реагував дуже незворушно на всі прохання Сполучених Штатів — на нього не подіяв навіть дзвінок Обами, який спеціально телефонував, щоб обговорити питання Сноудена.

У четвер Путін не зробив жодної офіційної заяви щодо екс-шпигуна, незважаючи на те, що в той день він з’являвся на публіці — зустрічався з президентом Таджикистану.

Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков пояснив, що рішення щодо Сноудена приймала міграційна служба, а не особисто Путін. Хоча і так зрозуміло, що рішення з серйозними дипломатичними наслідками не приймають без згоди Кремля.

Рішення не має ніякого відношення до президента чи його адміністрації»,
— сказав Пєсков.


Здається, Кремль кидає виклик Білому Дому: зможеш чи не зможеш відмінити зустріч в рамках G20? Пєсков каже, що Росія готуватиметься до зустрічі, поки їй не повідомлять, що її не буде. Країна переклала тягар на плечі США: тепер Америка має вирішувати, бути чи не бути зустрічі Обами та Путіна.

«Танго неможливо танцювати одному», — сказав Пєсков.

Перспективи Сноудена на найближчий рік
Едвард Сноуден


Місцезнаходження Сноудена досі невідоме. Він несподівано покинув транзитну зону після того, як його адвокат Анатолій Кучерена вручив йому документ, подібний на російський паспорт. Це і є дозвіл на тимчасовий притулок, дійсний до 31 липня 2014 року.

Кучерена не збирається розголошувати, де перебуває Сноуден. Він жартує, що є адвокатом, а не людиною, яка влаштовує побут Сноудена в Росії. Відомо, що разом зі Сноуденом перебуває Сара Гаррісон. Ця жінка, яку називають «представником Сноудена», знаходиться біля нього постійно з того часу, як у Гон Конгу літак з екс-шпигуном злетів у повітря.

30-річний Едвард Сноуден все ще може просити про постійний притулок в будь-якій країні світу. Зрештою, він і виїхати може будь-куди, хоча це проблематично, зважаючи на те, як адміністрація Обами тисне на всі країни одночасно, щоб у разі чого вони блокували пересування Сноудена.


Російські політики Сноудена щиро підтримують
Адвокат Анатолій Кучерена


Надання притулку вітало багато росіян — тих, які схвалюють викриття секретів американських спецслужб. Член парламенту від Комуністичної партії Росії Іван Мельников, який є кандидатом на пост мера Москви, називає чоловіка героєм.

Чесно кажучи, він — як бальзам на серця російських патріотів»,
— сказав Іван Мельников.


Засновник найпопулярнішої російської соцмережі Павло Дуров запросив Сноудена захищати особисту інформацію мільйонів користувачів «Вконтакті».

Голова Московської Гельсінської групи Людмила Алексєєва також задоволена рішенням уряду надати притулок.

Хоча Путін і намагається уникнути особистої конфронтації з Обамою через Сноудена (навіть назвав перебування Сноудена в аеропорту «небажаним подарунком»), російські політики такого наміру не мають. Вони аж захлинаються від критики американського лицемірства та самовпевненості.

Роберт Шлегель, депутат від прокремлівської партії «Єдина Росія», вказує на те, що після оприлюднення Сноуденом інформації стало відомо і про стеження за європейськими політиками.

«Цікаво, чи скасує американський президент зустрічі і з ними теж?», — риторично запитує Шлегель.