“Для прикладу, Київський і Харківський вищі навчальні заклади оцінили 200-бальників з української мови та літератури на 144 і на 124 бали, таким чином було просто виметено зі списку зарекомендованих до зарахування і з рейтингових списків тих осіб, які не цікаві вищому навчальному закладу з тих чи інших причин. І, за нашими підрахунками, в цих вищих навчальних закладах списки рекомендованих до зарахування в топ частині оновилися на дві третини”, - розповіла голова правління Громадської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

На місця відсіяних набирають тих, хто ледь пройшов незалежне зовнішнє оцінювання та має невисокий бал атестату, переконують спостерігачі. Більше того, якщо абітурієнт близький до вступу до омріяного вишу за рахунок тих, хто подав документи у інший навчальний заклад, громадські організації закликають не зволікати.

“Зараз діє принцип: хто перший добіжить і донесе оригінали документів. Тим більше, що у деяких вузах, до прикладу в Університеті Шевченка, в умовах прийому зазначено, що приймаються абітурієнти, якщо список посунеться, у зв’язку з тим, що хтось не доніс оригінали, саме від тих, в кого лежать вже там оригінали документів”, - каже керівник програми Комітету виборців України Наталія Линник.

Процедура оприлюднення списків, рекомендованих до зарахування, теж не була досконалою, кажуть спостерігачі. Зокрема, в деяких вишах списки вивішували після обіду і, до того ж, були неправильно оформлені, а в окремих закладах освіти навіть зачитували вголос. Спостерігачі переконують, не обійшлось цьогоріч і без корупції. До них, кажуть, зверталися абітурієнти, з яких члени приймальних комісій, нібито, вимагали до 8 тисяч гривень так званого благодійного внеску. В іншому разі абітурієнтам погрожували проблемами при зарахуванні чи на першій сесії.