Проте невідомо скільки часу ще має пройти, щоб народились такі генії ще раз. З появою "Тіні забутих предків", про українське кіно заговорили, як про високо-професійне, проте далі балачок не дійшло. На це є низка причин: нестача фінансування, і хороша організаційна робота для піару
Української продукції.

Еволюція, від кінця 20 століття до сьогодні, не пройшла. Чого нам не бракує, так це ініціаторів та молодих ентузіастів, які влаштовують некомерційні кінофестивалі, де збираються так само молоді режисери та актори. Так і крутимось. Але попри це ми робимо кіно і світ відзначає його.

На початку 2000-х років багато українських акторів почали зніматися у зарубіжних фільмах. Згадати хоча б українського актора Богдана Ступу, який після ролі у фільмі "Вогнем і Мечем" Єжи Гофмана, став головним гетьманом українського екрану — він "гетьманував" також в історичному серіалі "Чорна рада" Миколи Засєєва-Руденка — 2000 та фільмі Юрія Іллєнка "Молитва за гетьмана Мазепу" — 2001.

Варто відзначити також режисера Олеся Янчука, який намагався донести з екрану правду про життя та боєві подвиги командирів та воїнів УПА. Найвідоміші його стрічки "Нескорений" — 2000 і "Залізна сотня" — 2004. А також "Голод-33" — 1991 про українські родини часів Голодомору.

За останні роки незалежної України у наш кінематограф прийшло нове покоління кіномитців і ним можна пишатися. Степан Коваль за мультфільм "Трамвай №9" — 2003, отримав "Срібного ведмедя" в Берліні.

Олеся Саніну, номінували на "Оскара" за стрічку "Мамай". Це вперше Україна отримала номінацію на цю кінопремію.

Короткометражний фільм "Подорожні" Ігоря Стрембіцького, який так блискуче тріумфував в Каннах, отримав "Золоту пальмову гілку".

Після подій 2004 року знято декілька фільмів про Помаранчеву революцію: "Помаранчеве небо" Олександра Кірієка, "Оранжлав" дебютний повний метр Алана Бадоєва, який отримав приз за кращу режисуру на XV Міжнародному фестівалі "Кіношок" в Анапі, Росія.

У 2006 році відбулася прем'єра першого українського трилеру "Штольня", режисера Любомира Кобильчука.

У 2008 році вийшов фільм "Ілюзія страху", кінорежисера Олександра Кірієнка. Стрічка знята за мотивами одноіменного твору Олександра Турчинова. Представляв Україну на нагородження кінопремію "Оскар".

До Дня Незалежності України львів’яни мають змогу переглянути короткометражну стрічку "Крос" молодого українського режисера Марини Вроди, яка отримала "Золоту пальмову гілку" в Каннах.

Кіно в Україні, на разі, як наша держава — молоде і незалежне, а до класичного артхаузного і авторського, можливо, слід ще дочекатися. Ми на роздоріжжі і варто лише піти правильною дорогою.

Підготувала Олена Левчук