Тоді, кажуть, і попит населення активізується, і банки запрацюють у докризовому режимі, і ринок будівництва отримає стимул до розвитку.

Ігор Юшко (президент УНІА): "Ставка комбанків повинна сьогодні бути: ось є рівень інфляції, плюс 2-3% стимуляції для вкладників, що вони захищені від інфляції, плюс пару відсотків маржі, яку за кредитні ризики повинен заробити банк - тобто зараз ставка в гривні була 14-16% - вона б відповідала економічним реаліям."

Та сьогодні у асоціації констатують інші економічні реалії. Ставки за іпотечними кредитами у гривні коливаються від 12% - для короткострокових позик - до 30%. Саме такий рівень вартості кредитних коштів банкіри на сьогодні вважають оптимальним. До показника входить і вартість ресурсу для банків, і ризики такого кредитування, і витрати на залучення та обслуговування клієнта.

Грег Краснов (генеральний директор "Platinum Bank"): "Сьогодні якщо дивитися на вартість гривневого ресурсу то вона, річна, коливається в районі 20% - тобто ставка не може бути нижче за цю планку, а вартість ризику за консервативними оцінками досить висока - від 5 до 10%."

Щоправда, держава в особі Національного банку України може взяти на себе частину ризиків, і, відповідно, знизити вартість кредитних ресурсів до 14%, як пропонують експерти.

Однак держава не поспішає списувати на збитки різницю у ставках для іпотечних кредитів. Натомість фінансово стимулює конкурента банків - іпотечну установу. Надавши гарантії для облігацій ДІУ, тим самим уряд дав змогу установі кредитувати іпотеку за суттєво нижчими від банківських відсотковими ставками.

Віктор Анохов (перший заступник голови правління "Державної іпотечної установи"): "Планується зараз достатньо низька ставка за іпотечним кредитами - яка значно нижче ніж сьогодні озвучувалися - там 26-29%. Ми для себе поставили планку в 15%."

І вже найближчим часом уряд планує збільшити статутний капітал ДІУ, а відтак дати змогу збільшити обігові кошти для фінансування іпотечних кредитів. Відтак, держава готує потужного гравця на цьому ринку - і комбанки у найближчі роки можуть залишитися без найліквіднішого ринку позик - іпотечного кредитування.