А іншими мовами, окрім української і російської, говорять трохи більше 1 мільйона людей.
Микола Шульга (заступник голови Інституту соціології НАН України): "До таких мов можна віднести урумську і румейську, і можна віднести караїмську і кримчатську .Це,практично, вже подекілька сот носіїв залишилося. І то я не впевнений наскільки вони є носіями, чи тільки окремі вже знають фрази, слова."
За словами завідувача відділу мов України Інституту мовознавства Богдана Ажнюка, деякі з цих мов є радше говірками. Приміром урумською і румейською говорять лічені сотні людей.
Разом з тим, фахівець зазначає - кількість представників етносу для існування мови не важлива. Як приклад - кримські татари - їх кількість збільшується, а мову знають все менше. Мови нищать війни, депортації, міграції і мовні дифузії. Нині, найбільший їх суперник - сучасні технології.
Богдан Ажнюк (завідувач відділу мов України Інституту мовознавства ім.О.Потебні НАНУ): "Основні загрози над мовами нависають у зв’язку з тим, що молодше покоління дедалі більше під впливом різних демографічних, економічних, історичних чинників переходить на нерідну, не батьківську мову. Така загроза є і над мовами, у яких є велика кількість носіїв, тому що маргіналізація мов відбувається завдяки потужному впливу мегамов, так званих імперських мов."
Вітчизняна влада намагалася посприяти захисту мов в Україні. І у 2003 році Парламент ратифікував Європейську хартію регіональних мов і мов меншин, згідно з якою українці зобов’язалися захищати всі мови, які існують у нашій державі.