У останню неділю квітня в 40 громадах у 17 областях України пройшли вибори до ОТГ. Такий масштаб дає цікаве бачення ситуації по всій країні. Особливо цікаво розглянути тенденції, які вимальовують чіткий обрис президентських виборів наступного року.

Читайте також: Через порушення на виборах до ОТГ проти спостерігача від "Батьківщини" відкрили провадження

Політичні меседжі і реальна ситуація

Результати виборів штаби трактують по-своєму. У понеділок, 30 квітня, брифінг щодо виборів дав Сергій Березенко (відомий з виборів на округу 205 у 2015 році). Він заявив про перемогу кандидатів від Блоку Петра Порошенка. Цікавим було формулювання про партійну належність – "кандидати, висунуті територіальними організаціями Партії "БПП "Солідарність" та кандидати, яких підтримувала Партія "БПП "Солідарність" (фактично, самовисуванці, які отримували від партії ресурси на кампанію).

Юлія Тимошенко під час брифінгу повідомила про перемогу у місцевих виборах голів ОТГ та зазначила, що партія "Батьківщина" набрала рекордні 35,4%, а партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність" набрала 27%. Методологія – відсоток брався від кількості депутатів, висунутих від партії.

Ситуація розвивається таким чином, що партії Президента не вдається надати переконливої інформації щодо лідерства своїх претендентів. В умовах контролю (принаймні, на папері) за органами влади, це виглядає дивно. Отже, існують проблеми з будівництвом вертикалей.

Спроби найближчих конкурентів потрактувати результати на свою користь показує, що основний електоральний розлам за рік до виборів проходить по лінії Порошенко-Тимошенко.

Адмінресурс працює слабко

Недовіра до влади дуже сильно б'є по рейтингу Петра Порошенка, прив'язка до партії дає кандидатам значний антирейтинг.

Якщо говорити про "Батьківщину", то рейтинги її зростають. І кандидатам на місцях вигідно показувати свою приналежність. Принаймні, зараз. Перебуваючи у опозиції, Юлія Тимошенко розробляє та озвучує своє бачення виходу з ситуації по усіх фронтах. Питання миру на Донбасі? Будь ласка! Відновлення економіки? І тут "Батьківщина" генерує рішення та доносить через своїх спікерів. Відповісти на таку критику з Банкової важко – перебування при владі дозволяє проводити зміни, але їх на місцях не відчутно.

Дезорієнтація місцевих еліт. Парламентські та президентські вибори наступного року для них як стихійне лихо. На відміну від Кучми та Януковича, Порошенко не має своїх "рук" по всіх адміністративних центрах.

Місцевому начальству простіше "перечекати" день виборів у ОТГ, ніж іти на крикливі порушення. Особливо там, де опозиція активно працює. Перемога невелика, а ризиків багато.

Високі показники "Батьківщини" показують – системного впливу Блок Петра Порошенка не має, схеми з фальсифікацій працюють не завжди. І така ситуація – гарний шанс для всіх політичних гравців.

Справжні рейтинги – на дільницях

Вибори в ОТГ дають можливість "спуститися на грішну землю" також працівників виборчих штабів. Високі рейтинги не є гарантією перемоги на місцях. Телеефіри формують думки, але реальність буває більш несподіваною.

Наприклад, партія "Наш край" має досить яскравого спікера Сергія Шахова. Партію часто пов'язували з Банковою. Однак головним меседжем партії після виборів 29 квітня стало те, що "партія отримала майже всі мандати на Донбасі". Насправді мова йде про Олександрівську ОТГ. На всеукраїнському тлі – це досить мало.

Трохи краще виглядає ситуація з Аграрною партією. У підрахунку "Батьківщини" ця сила набрала 13,6 % депутатів обраних від партій. Втім, для сили, яка асоціює себе з селом як головним електоратом, це просто дрібниця.

На відміну від рейтингів, вибори допомагають перевірити також організаційну спроможність штабів. А це не лише формування позитивної думки, але й агітація та забезпечення мобілізації у день виборів, контроль за збереженням результатів у комісіях.

Вибори в ОТГ охопили більше людей (близько 3,5 мільйонів виборців сукупно), ніж найбільше соціологічне дослідження (наприклад, одне з найбільш масових досліджень за останній рік проведене компанією "Рейтинг" охопило 30 тисяч респодентів).

Впевнений, що перший тиждень травня пройде в аналізі голосування та шалених штабних дискусіях.

Брудні технології на марші

Олексій Кошель (Комітет виборців України) назвав ці вибори найбруднішими в історії перегонів до ОТГ.

Переконаний, що цю проблему має вирішити більш тісна співпраця партійних осередків і громадських організацій. Місцеві партійні штаби просто зацікавлені в тому, щоби антизаконна діяльність їх опонентів була зафіксована та оприлюднена. Найкращу оцінку спостерігачів отримають ті, які не використовували підкупу та мають досвід допомоги незалежним експертам.

Політичні опоненти намагатимуться використати громадські організації для своїх цілей, всіляко відволікаючи їх уваги. Для цього на вибори 2019 року потрібно буде максимально залучити також міжнародних спостерігачів.

Знову-таки, будь-які схеми нечесної мобілізації бояться публічності. Як наводилося вище, місцевий чиновник не хоче стати "зіркою ютуба" в умовах політичної боротьби, де влада може кардинально помінятися вже в березні.

Що таке ОТГ? Це населені пункти в рамках реформи децентралізації почали об'єднувати у 2015-ому. Впродовж двох років вибори вже відбулися у понад 6 сотнях громад. Після проведення виборів 29 квітня їх кількість становитиме вже 707. Таким чином, відбувається процес децентралізації, що передбачає скасування районного поділу в країні. В кожній області буде створення від 4 до 6 повітів, які власне і складатимуться з територіальних громад.

Читайте також: Парубій роз'яснив ситуацію із дочасними виборами в Україні