За спиною уже перший місяць сезону відпусток. І саме влітку більшість з нас вирушає на пошуки нових пригод і вражень якнайдалі від дому та улюблених вулиць, якими щодня доводиться добиратись на роботу. На південь України, до берегів Чорного моря, уже прямують натовпи щасливців, які останні робочі дні перед відпусткою допрацьовували із сонячними заставками на своїх комп'ютерах. А хтось і досі вагається з напрямком для своїх кількох літніх тижнів свободи і ризикує провести їх у звичному круглорічному радіусі.

В Україні багато цікавих міст, місць і ще невідомих більшості туристів куточків, на які не вистачить відпустки навіть з дуже насиченим графіком. Але вони завжди поруч, їх почергово можна відкрити для себе за звичайні вихідні. Тому зараз ми подумаємо про доступний для українців закордон. Він може бути більше чи менше доступний матеріально, але це будуть країни, куди громадянам України можна поїхати-полетіти без візи. Тому виправдовування "не хочеться витрачати часу на посольства" не приймаємо:)

Чому б не побачити, як живуть найближчі сусіди?

Найдоступніші варіанти - Молдова і Білорусь, які межують з Україною на південному заході та півночі відповідно. Зважаючи на компактність цих країн, за одну відпустку там можна встигнути побачити майже все. Зроби зупинки у декількох містах і розпланувати дозвілля відповідно до своїх зацікавлень. Поспілкуватись з місцевими мешканцями (можна порозумітись російською) та скуштувати національних страв. Зрештою - спростувати для себе якусь порцію стереотипів і навіть чогось навчитись. До речі, у Молдову через Україну зараз їдуть туристи з Центральної та Західної Європи. Це спостереження особисте, тому про масовість з конкретними цифрами говорити не буду. Але в цьому в українців є можливість бути першими.

Фото www.viza.md

Не так просто побачити за один раз Росію. Перетинаючи кордон зі східним сусідом України, перед нами відкривається цілий набір туристичних маршрутів. Для тих, кому цікаве життя великих міст, без вагань потрібно поїхати в російську столицю. Звісно, про відпустку у 10-мільйонному мегаполісі не йдеться, але важко було б відмовити собі провести у Москві кілька днів і прогулятись Красною площею.

Фото tour.lipetsk-reisen.com

Якщо після кількох проведених у Москві днів розумієш, що таки хочеться на море, але Крим і Одеса - це давно пройдений етап, тестувати солоність морської води потрібно їхати в Сочі. Місто-курорт розташоване на російському березі Чорного моря і зараз може бути цікаве тим, що активно готується приймати зимову Олімпіаду-2014. Крім того, Сочі розташоване південніше від найпівденнішої точки Кримського півострова, а все узбережжя тут - суцільна курортна смуга.

Ще одне цікаве місто в Росії - колишня столиця і важлива культурна столиця сьогодні - Санкт-Петербург. Від нього ближче, аніж від Москви, до країн-сусідів з Європейського Союзу (Фінляндія та Естонія). Через Фінську затоку місто ще й має вихід до Балтійського моря, що також додає плюсів туристичному статусу Санкт-Петербурга. Центр міста є одним з об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У зв'язку з географічним розташуванням влітку у Санкт-Петербурзі набагато довший світловий день, а в період літнього сонцестояння можна стати свідком "білих ночей". Завдяки таким природнім дивам побачити можна вдвічі більше - якщо тільки є сили гуляти цілодобово.

Фото dic.academic.ru

З Росії українці можуть поїхати без віз ще у ряд країн в Середній Азії: Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан та Монголію. Про перші чотири знаємо принаймні те, що колись вони входили в склад СРСР. Тепер, зрозуміло, через відсутність спільних кордонів Україна не так інтенсивно взаємодіє з цими республіками. Але відсутність спільних кордонів говорить ще й про те, що вже там для українців починається своєрідна екзотика. Вона ж буває різною.

Сусіди по Чорному морю і їхні сусіди

До Грузії було рукою подати з російського Сочі, хоча зараз туди можна дешево полетіти і з України. Крім Грузії, без візи можна відвідати ще й Вірменію та Азербайджан. Так можна подарувати собі повноцінну кавказьку відпустку і знову персонально від кожної людини залежить, як саме проводити тут час. Більшість мандрівників повертається з Кавказу з найтеплішими відгуками. Тут місцеві радо йдуть на контакт і проблемою буде хіба що питання, як встигати за всіма пригощаннями. Автостопери розповідають, що коли тебе вже підвозять, то самою лише дорогою це не закінчується. Згодом тебе і нагодують, і запропонують відпочити від дороги. Так вже тут прийнято.

Фото geokravec.com

Не менш стратегічно важлива для українців країна - Туреччина, яку щороку вибирає для відпочинку все більше людей. І якщо через переповнені туристами міста і пляжі хтось боїться втомитись за відпустку більше, аніж відпочити, то слід зауважити, що Туреччина достатньо велика країна, щоб знайти собі на березі моря затишне місце для відпочинку. Уже на березі Адріатичного моря без візи можна відпочити в Чорногорії. А одночасно - поїхати при нагоді в Албанію, Сербію, Македонію, Боснію і Герцоговину. Відносно недовго українці їздять без візи і в Ізраїль.

Читайте також: Відпочинок в Африці: екстрим чи комфорт?

Не потрібно турбуватись про візу і при поїздці в достатню кількість цікавих африканських країн. Щоправда, тут діє інше правило - дуже часто візу оформляють при в'їзді. Це стосується таких країн як Єгипет, Ефіопія, Уганда, Кенія, Замбія, Зімбабве, Танзанія, Мадагаскар тощо.

Один з країв світу: Південна Азія та острови в Тихому океані

Тепер залишилось перелічити країни, безвізовий режим з якими тішить небагатьох українців, оскільки добиратись до них потрібно ледь не півпланети. З пересердя можна навіть сказати, що стільки само користі було б українцям від безвізового режиму між Україною і Марсом. Але і тут не слід поспішати. В українських туристичних агентствах з'являється все більше пропозиції щодо відпочинку в якійсь із країн Південної Азії. Тут доведеться викласти більше грошей за переліт, аніж на витрати в самій країні, але можна шукати дешеві варіанти авіасполучення через інші країни і таки зекономити.

Безвізових українців радо приймуть у М'янмі та Малайзії, а бажаючим відвідати Шрі-Ланку, Таїланд, Камбоджу, Лаос, Непал, Бутан, Бангладеш тощо, - видадуть візу при перетині кордону.

Фото tyrist.biz

Маємо ще декілька місць, які на картинках, відео і різноманітних рекламах прийнято ототожнювати з раєм. І в такий рай на краю світу можна потрапити без візи. Далеко в Тихому океані можна відпочити на островах Самоа, Тонга, Мікронезії та Фіджді. Республіка Фіджі, до прикладу, - це понад три сотні розсипаних в океані островів, на третині з яких навіть не живуть люди.

Фото olimpic-star.ru

Ще один край світу: побачити Південну Америку

Латинська Америка - це окрема історія. Якщо вже починати планувати свою відпустку саме тут, то поїздка точно не може тривати один тиждень. Найскладніше завдання, знову ж таки, - успішно долетіти. Без віз можна обдивитись Бразилію, Аргентину, Парагвай, Перу та Еквадор. Якщо ж кортітиме дослідити уже весь материк, то в більшість з решти країн візи можна виготовити на в'їзді. Цікаво, що одна лише Бразилія займає територію ледь не всієї Європи, тому тут краще не переоцінити свої можливості. Побачити можна або багато всього здалеку, або трохи менше - зате вже зблизька і навіть зсередини.

Читайте також: "Українці такі ж привітні, як і бразилійці"

Фото siesta.kiev.ua

Бразилія, а разом з нею і половина Південної Америки, точно перебуватиме в центрі уваги найближчі кілька років. 2014-го тут пройде Чемпіонат світу з футболу, а ще через два роки Ріо-де-Жанейро прийматиме літню Олімпіаду-2016. Відкрити для себе цю країну можна встигнути ще до туристичного ажіотажу. Або ж не поспішати і розпланувати все так, щоб потрапити в Південну Америку саме тоді, коли там відбуватимуться спортивні події світового масштабу.