ЄВРОпідготовка

Розпочалось все у 2005-му. Відтоді й до 2007 року тривав відбір країн-господарів чемпіонату. Зрештою, 18 квітня 2007 у місті Кардіффі президент УЄФА Мішель Платіні оголосив перемогу спільної заявки Польщі та України. Варто зазначити, що за проведення чемпіонату боролись ще й Хорватія з Угорщиною, Греція, Італія та Туреччина.

У 2007 році розпочалась реальна підготовка до чемпіонату Європи з футболу. Того року тоді ще прем'єр Янукович та польський глава уряду Качинський створили організаційний комітет з підготовки до ЄВРО-2012. Із того часу і до недавна Україну неодноразово звинувачували у низьких темпах підготовки до чемпіонату. Так, керівництво УЄФА, як і сам Платіні, неодноразово наголошували на можливості зміни місця проведення турніру.

Зрештою, Україна все ж почала рухатись у вірному напрямку. Так, беззаперечними рекордсменами назвали Дніпропетровськ і Донецьк - свої стадіони вони представили вже в 2008 та 2009 роках. У свою чергу найнижчі темпи будівництва стадіону продемонстрував Львів. У місті на час відкриття арени в Донецьку лише представили проект майбутнього стадіону.

"Донбас Арена"

Зрешою, відкриття стадіонів все ж пройшло успішно. Так, у Польщі їх представили поступово. Один, познанський "Муніципальний", - у 2010, ще два у 2011 року - "ПГЕ Арена-Гданськ" та "Міський" у Вроцлаві. Національний стадіон у Варшаві, де відбудеться перший матч ЄВРО-2012, представили уже в 2012 році.

Україна відчинила двері київського та львівського стадіонів у 2011 році.

ЄВРОматчі

Ігри чемпіонату Європи прийматимуть на своїх стадіонах польські міста Варшава, Вроцлав, Гданськ, Познань. Серед україсньких - Київ, Донецьк, Львів та Харків.

Участь у чемпіонаті Європи візьмуть 16 збірних. Відкриють Чемпіонат команди Польщі та Греції, які 8 червня зіграють на стадіоні у Варшаві. Перша ж гра в Україні відбудеться вже 9 червня на "Металісті" в Харкові.

Фінальний матч ЄВРО-2012 відбудеться 1 липня в Києві на "Олімпійському".

НСК "Олімпійський"

"Арена Львів"

Харківський "Металіст"

ЄВРОатрибути

Талісманами ЄВРО-2012 стали Славек та Славко - два персонажі, одягнені у національні кольори — червоно-білий і синьо-жовтий. У кожного талісмана на футболці зображений свій номер 20 і 12. Разом вони складають 2012 рік.

Славек і Славко

Офіційним м'ячем ЄВРО-2012 став adidas Tango 12.

Провідною піснею стала Endless Summer німецької співачки Oceana.

Також спеціально до чепміонату Європи 2012 року випустили серію пам'ятних монет зі срібла і золота.

ЄВРОгроші

Чимало ажіотажу викликала інформація про нецільове використання коштів на підготовку до ЄВРО-2012. Так, відомо, що вартість будівельних робіт значно завищували. Це, безперечно, спричинило багатомільйонні збитки для державного бюджету.

Варто зазначити, що всі роботи профінаснували з державного бюджету, оскільки іноземних інвестицій через недовіру до української економіки та влади не було.

У той же час ЄВРО-2012 стало чи не найдорожчим чемпіонатом за всю історію. Якщо Португалія у 2004 році витратила на підготовку до турніру орієнтовно 4 млрд євро, Австрія та Швейцарія у 2008 близько 1 млрд, то Україна уже в 2011 повідомила про шалену суму витрат -115—140 млрд гривень. А це близько близько 12 млрд євро. Ще орієнтовно 20 мільярдів європейської валюти витратила Польща.

А ще - 196 мільйонів євро. Це та сума, яку розділять між 16 командами-учасницями. Так, за перемогу збірна отримає 1 мільйон євро, тоді як за нічию - 500 тисяч. Максимально під час ЄВРО-2012 одна команда може отримати 23,5 млн євро.

ЄВРОпорядок

Ситуацію навколо ЄВРО в Україні загострили нещодавні теракти у Дніпропетровську. Після трагічних вибухів влада України пообіцяла посилити безпеку на стадіонах та, зокрема, у дні матчів. А сам Президент заборонив курити на стадіонах і рекламувати сигарети.

До того ж у багатьох містах бетонні урни після вибухів в Дніпропетровську замінили на прозорі та безпечні.

А тим часом спеціально до ЄВРО-2012 у Львові та Києві відкрили нові термінали та почали будувати фан-зону.

Нещодавно стало відомо, що у містах-учасниках ЄВРО-2012 в Україні дні проведення Чемпіонату будуть вихідними.


ЄВРОпровокації

Ажіотаж навколо ЄВРО-2012 сричинили не лише очікування фанатів, але й суто політичні аспекти. Чимало політиків, громадських діячів та активістів виступають проти проведення Чемпіонату.

Так, у квітні європейські політики почали говорити про бойкот ЄВРО-2012 в Україні. Причиною відмови відвідувати матчі у Львові, Харкові, Донецьку та Львові стала ситуація з Юлією Тимошенко. Європолітики вимагали звільнення екс-прем'єр-міністра.

"Опозиціонерами" ЄВРО-2012 стали також дівчата з руху FEMEN. Вони неодноразово влаштовували акції протесту - і Кубок ЄВРО-2012 вони намагались перевернути, і геніталії талісманам чемпіонату подоодавали.

Ще однією неприємною несподіванкою для України став вихід скандального відео компанії Бі-бі-сі про расизм серед українських фанатів. Ролик отримав широкий розголос. Як наслідок, МЗС України навіть заявило про необхідність вибачень британської телекомпанії перед українцями.

Наріжним каменем у підготовці до ЄВРО-2012 стали також спроби невідомих знищити бездомних тварин напередодні Чемпіонату. Відгуком на знищення собак стала документальна стрічка під назвою "Криваве EURO".

ЄВРОтуризм

Чемпіонат став не лише спортивною, але й туристичною подією. Приймаючі міста поспіхом прибирають вулиці та висаджують клумби. І все для того, аби належним чином прийняти гостей міста. Адже очікується, що цьогоріч в Україні чекають на мільйон туристів більше ніж завжди. Передбачають також, що кількість туристів зростатиме навіть після ЄВРО.

Львівські кав'ярні підготувались до Чемпіонату по-своєму. Більшість обіцяє, що з'явиться спеціальне фан-меню. А от в Києві планують протягом червня усі знижки та акції скасувати.

Тим часом експерти заявляють, що матчі ЄВРО-2012 відвідає близько 1,5 мільйона людей.