Що саме сталося?

Вночі 13 червня пожежникам повідомили про загорання у триповерховій будівлі суду. Вогнеборці, які прибули на місце події, в ході розвідки встановили, що пожежа виникла в загальному коридорі на другому поверсі. Менше ніж за годину пожежа була ліквідована.

Яких збитків завдала пожежа?

Фактично, вигорів весь другий поверх будівлі. Жертв та постраждалих немає. Пожежники відзвітували, що вогонь пошкодив меблі, оздоблення стін, облицювання дверей приміщень, інформаційні стенди, закопчено стіни та стелю. Згодом стало відомо, що вигоріла кімната, де зберігалися матеріали кримінальних справ, а зали засідань та кабінети суддів не постраждали.

До чого тут НАБУ?

Саме Солом'янський райсуд столиці розглядає справи Національного антикорупційного бюро, яке було створене для попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, вчинених вищими посадовими особами. Зокрема, цьому суду передали справу проти екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького, а також справи проти колишніх нардепів від Партії регіонів Олександра Єфремова, Олександра Стояна та комуніста Сергія Гордієнка.

Загалом у штатному режимі суд Солом’янського району щоденно розглядав по декілька процесуальних клопотань, які стосувалися досудових розслідувань Національного антикорупційного бюро. Із початку 2016 року усього їх було розглянуто більше тисячі.

Скільки справ НАБУ перебувало у суді?

За словами речника НАБУ Володимира Полевого, у Солом'янському райсуді Києва знаходилися матеріали двох кримінальних проваджень, у яких було сформовано обвинувальні акти, які за погодженням зі спеціалізованою антикорупційною прокуратурою детективи НАБУ вже скерували в цей суд. Це були кримінальні провадження щодо справи в.о. заступника голови правління "Нафтогаз-Україна" Андрія Пасішника (його звинувачують у "незаконному впливі на члена Кабінету Міністрів") і щодо працівника прокуратури Кіровоградської області, який обвинувачується в одержанні хабаря.

Окрім того, згідно із звітом бюро, у суді знаходилося близько 150 процесуальних клопотань від детективів НАБУ, погоджених з прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, щодо яких ще не було винесено рішення або рішення було винесено, проте не було виготовлено відповідної ухвали. Також на понеділок, 13 червня, детективи планували подати на розгляд більш ніж десять клопотань.

Чому виникла пожежа?

За попередньою оцінкою експертів, пожежа в будівлі Солом'янського суду була викликана підпалом, здійсненим безпосередньо з приміщення. Як повідомив нардеп від Народного фронту Антон Геращенко, далі в рамках кримінальної справи будуть зніматися дані камер, свідчення свідків, які були в цьому будинку.

За словами нардепа, "це міг бути хтось із людей, хто знаходився в цей час в суді, коло досить обмежений". Інтерес — десятки кримінальних справ щодо чиновників", – заявив Геращенко і додав, що ще потрібно з'ясувати, яку саме справу хотіли знищити зловмисники.

Як це вплине на роботу Антикорупційного бюро?

У НАБУ запевняють, що у глобальному вимірі — ніяк (хоча тактику ведення розслідування слідчі все ж змінять). За їхніми словами, пожежа не зупинить розслідування корупційних злочинів, однак окремі процесуальні дії можуть бути відтерміновані. Через певні технічні ускладнення.

За словами Полевого, доля тих клопотань детективів про проведення гласних чи негласних слідчих заходів зараз з’ясовується. Але навіть якщо вони згоріли, відновити їх не буде проблемою, оскільки вони в електронному вигляді є у детективів. Таким чином НАБУ швидко відновить хід досудових розслідувань. Разом з тим прес-секретар Солом'янського районного суду Києва Микола Мар’єв зазначив, що "всі справи, які перебувають на розгляді у суді, вціліли і зберігаються у сейфах головуючих у справах суддів". Осередок пожежі, за його словами, був у кримінальній канцелярії, тому були пошкоджені кримінальні справи та матеріали попередніх років. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький також запевнив, що матеріали Національного антикорупційного бюро України від час пожежі не постраждали.

Голова правлінння Центру протидії корупції Віталій Шабунін разом з тим наголосив, що Україні потрібний окремий антикорупційний суд, аби в подальшому зменшити вірогідність подібних "самовозгорань".